Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

ZHODNOTENIE PRÁCE MsZ V POLTÁRI

MsZ

    O necelých 5 mesiacov končí volebné obdobie samosprávnych orgánov v našich mestách a obciach. Pomaly nastáva čas bilancovania výsledkov práce volených zástupcov aj v našom malom, okresnom mestečku, v Poltári. Nie každý z nich mal na pamäti verejný záujem. U niektorých mnohokrát prevažovali záujmy osobné.

    Hneď úvodom musím pripomenúť, že už prvý deň po voľbách novozvolený primátor rozdelil nových poslancov na tých svojich a ostatných. Tým si vlastne vytvoril opozíciu. Dovolím si tvrdiť, že veľmi zdravú a účinnú opozíciu. Občas to sťažovalo efektívnu prácu poslaneckého zboru, keď primátorovi šiesti verní poslanci málokedy zahlasovali za návrhy uznesení, ktoré predkladali poslanci povestnej opozičnej sedmičky. Ak sa tak občas stalo, primátor väčšinou nepodpísal takéto uznesenie, napriek tomu, že bolo v prospech väčšiny občanov. Na druhej strane, opoziční poslanci mnohokrát nemali problém podporiť návrhy druhej strany, pokiaľ boli presvedčení, že je to vo verejnom záujme.

   Dovolím si aj ja, ako niekoľkoročný pozorovateľ, stály účastník rokovaní MsZ, prezentovať môj pohľad na činnosť primátora a poslancov MsZ. A hlavne, na čo budem najviac spomínať v tejto súvislosti. Pomôžem si vizuálnou pomôckou, úryvkom zo zápisnice z MsZ zo dňa 22. 6. 2017:

zápisnica MsZ- Kapec

     Túto ohavnosť na návrh primátora P. Gavalca predložil na prerokovanie prednosta MsÚ P. Olšiak. A ako vidíte, verní zabrali a zdvihli ruky v prospech tohto obludného návrhu, len aby si navýšili zásluhy u primátora.

   A takto si budem pamätať jednotlivých poslancov: poslanec Balog MVDr. – viceprimátor, ako veterinár najväčší odborník na školstvo. Je predsedom Školskej komisie. A ešte počas rokovania kričí po kolegoch poslancoch. Poslanec Baník MUDr. – protizákonne navrhol udeliť kolegovi poslancovi pokarhanie. T.č. je to v riešení Okresnej prokuratúry. Taktiež podľa všetkého protizákonne dal do prenájmu bar v areáli TJ. Prenajal časť majetku mesta bez vedomia MsZ. Poslanec Račko – predseda Komisie pre ochranu verejného záujmu po dva a pol roku zisťoval, aké sú jeho povinnosti. Poslanec Kulich – jeho najväčšou starosťou bolo urvať čo najviac financií z rozpočtu pre DHZ. Ako predseda Bytovej komisie nechal 6 bytov v bývalom internáte voľných. Vôbec ho netrápi, že náklady na tieto byty platia ostatní obyvatelia bytovky. Poslanec Sitor – z jeho poslaneckej činnosti si pamätám poskytnutie prednášky o morálke kolegovi, poslancovi Skypalovi. Poslanec Albert – zastupuje m.č. Slaná Lehota. Neviem, či je rybár, ale čo si pamätám, za celé obdobie prehovoril asi len o tri slová viac ako kapor. Od týchto poslancov som počas celého volebného obdobia nezaregistroval ani jedno podanie návrhu na uznesenie v súvislosti s verejným záujmom.

    Poslanec Pitliak – človek zásadový, neúnavne predkladá návrhy v prospech občanov m.č. Zelené. Treba poznamenať, že zo strany primátora sa veľkého pochopenia nedočká. Poslanec Kamas – má veľmi svojské, neštandartné vystupovanie, ale skoro vždy sú jeho vystúpenia pravdivé a v záujme občanov. Poslanec Skypala Bc. – predseda Komisie pr financie, aj vďaka jeho snahe sa podarilo obmedziť plytvanie financiami. Nie vždy sa stretal s pochopením, hlavne u primátora a zamestnancov MsÚ. Poslanec Jánošík Mgr.– aktívny počas celého obdobia, ako viacnásobný poslanec v tomto období nedocenený. Poslankyňa Sojková Mgr. – predsedkyňa Sociálnej komisie, mnohokrát supluje prácu terénnych sociálnych pracovníkov. Poslankyňa Tóčiková Bc. – veľmi aktívne vykonáva prácu poslanca, často vystupuje, pretože chce mať vždy všetko vyjasnené do najmenších detailov.

   Nesmiem zabudnúť ani na poslankyňu Brisudovú Mgr. Je to najaktívnejšia poslankyňa MsZ, je autorkou participatívneho rozpočtu, podala niekoľko návrhov uznesení. Mnohokrát jej vystúpenia smerujú k dodržiavaniu zákonnosti pri rozhodovaní v poslaneckom zbore. Aktívne sa zaujíma o problémy občanov a snaží sa ich riešiť.

   Táto skupina poslancov podala a jej zásluhou bolo schválené veľké množstvo návrhov uznesení, no len mizivé množstvo z nich primátor podpísal. Napriek tomu, že vždy boli na prospech všetkých občanov mesta.

Ján Štefančík

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *