Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

V ZELENOM POHÁR HNEVU OBČANOV PRETIEKOL

    Dňa 13. 1. 2018 sa uskutočnilo ďalšie stretnutie občanov Poltára, miestnej časti Zelené s poslancami MsZ a miestnymi aktivistami. Bolo to už druhé stretnutie v súvislosti so snahou o zmenu Územného plánu v miestnej časti Zelené. O túto zmenu ÚP s priemyselnej zóny na bytovú, sa snažia Ipeľské Tehelne a.s. v spolupráci s primátorom Poltára. Samozrejme, tak ako býva zvykom v našom meste, všetko v utajenom režime, poza chrbát občanov. Obyvateľom Zeleného, ktorých sa toto najviac bytostne dotýka, nikto neprišiel vysvetliť, o čo vlastne ide.

    Na rokovanie MsZ dňa 30. 11. 2017 bol do programu zaradený návrh na zmenu ÚP, ktorý vďaka opozičným poslancom neprešiel. A zrazu v kruhu zainteresovaných zavládla veľká nervozita, ba priam by sa dalo povedať, zdesenie. Až také veľké, že na najbližšie rokovanie MsZ dňa 14. 12. 2017 sa unúval prísť člen dozornej rady Ipeľských Tehelní a.s. JUDr. Ján Jucha a obvinil poslancov, že čakajú na úplatky. Dokonca im spravil školenie, ako majú hlasovať. Najprv odznelo, že na týchto pozemkoch hodlajú postaviť bytovky kde by mali byť sociálne byty, potom to už mali byť nájomné. Nakoniec p. Jucha povedal, že tam dá postaviť betonárku.

    Na toto stretnutie, ktoré opäť zorganizovali opoziční poslanci a miestni aktivisti, si prizvali občania aj primátora a ostatných poslancov. Teda aj tých, ktorí bez slova hlasovali za zmenu ÚP. Len škoda, že sa nikto z prítomných občanov neopýtal týchto poslancov, čie záujmy zastupujú. Stretnutia sa zúčastnil aj primátor, JUDr. Jucha a tiež jeho zať, Ivan Novák, predseda predstavenstva IT a.s. Tento pán, keď zaujal miesto medzi organizátormi, pôsobil veľmi sebaisto a presvedčivo, čo vidieť aj na priložených fotkách. Treba uznať, že vo vyjadrovaní, keď sa snažil vysvetliť zámer IT a.s pôsobil oveľa inteligentnejším dojmom, na rozdiel od svojho svokra na spomenutom MsZ.

    Keď ho však prítomní občania začali bombardovať otázkami, žiadajúc vysvetlenie skutočných zámerov, jeho istota sa začala strácať. Občania mu navrhli, nech IT a. s. odstránia svoje schátralé budovy a rozmerajú parcely na stavebné pozemky pod IBV (individuálnu bytovú výstavbu). Len v tom prípade budú súhlasiť so zmenou ÚP. Pán Novák to nakoniec prisľúbil, že to zvážia.

  Tiež tam padla požiadavka na predsedu predstavenstva IT a. s. , aby zvážil, spolupodieľať sa na oprave komunikácie, ktorá vedie aj k ich nehnuteľnosti a je v havarijnom stave. Dal verejný prísľub, že po dohode s primátorom to zvážia. Všetko navodzovalo dojem, že medzi nimi vládne dôverné porozumenie.

    Mimochodom, prítomnosť a preslov primátora si zaslúži tiež pár riadkov navyše. Prejavil sa, len čo ústa otvoril. Hneď informoval prítomných občanov, ako všetci, čo majú iný názor, alebo s ním nesúhlasia zavádzajú a klamú. Ako bolo vidieť, veľa pochopenia nezožal. U neho to je už asi funkcionárska deformácia, umocnená vekom a pravdepodobne aj stavom stredného stupňa požitia niečoho tekutého pred týmto stretnutím s občanmi. No, čo už, aspoň ukázal, ako si váži občanov mesta.

    Ostáva poďakovať všetkým občanom Zeleného za podpísanie petície a všetkým prítomným za účasť na stretnutí. Na záver si dovolím upozorniť občanov, že to, čo bolo prisľúbené na včerajšom stretnutí zo strany zástupcu IT, nemusí byť pravda. Aspoň na mňa tie sľuby nepôsobili úplne dôveryhodne. Dovolím si poznamenať za celý organizačný team, že budeme naďalej pozorne sledovať aktivity druhej strany.

Ján Štefančík

 

 

2 Odpovedajú na V ZELENOM POHÁR HNEVU OBČANOV PRETIEKOL

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *