Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SÚBOJ PRIMÁTORA S OPOZÍCIOU v Poltári pokračuje

Včerajšia schôdza MsZ dňa 7. 3. 2017 opäť trvala nekonečných viac ako 6 hodín. Je to spôsobené tým, že medzi jednotlivými schôdzami je dlhá prestávka (obyčajne až 2 a pol mesiaca), z toho dôvodu býva program schôdze veľmi obsiahly. Riešenie je jednoduché: schôdze zastupiteľstva naplánovať každý mesiac, napr. tretí štvrtok v mesiaci a nie cez pracovnú dobu ale o 16.00 hod.

Samozrejme, s tým súvisí aj spôsob odmeňovania poslancov. Bola by žiadúca zmena na mesačný paušál, nie ako doteraz, za schôdzu.

A teraz niekoľko postrehov zo včerajšieho zasadnutia MsZ. Pri jednom z bodov programu mal poslanec p.Jánošík výhradu voči zostavovaniu Dozorných rád škôl. Kým v nedávnej minulosti kreovanie týchto dozorných rád prebiehalo voľbou a bolo v kompetencii MsZ, naposledy sa rozhodol primátor toto zmeniť, členov rady menoval. Keď si občania pozrú videozáznam, dozvedia sa niečo nevídané, čo som sa dozvedel aj ja ako občan, ktorý sa pravidelne zúčastňuje na zasadnutiach MsZ. Budem citovať primátora ako tento spôsob zdôvodnil: rozhodol som sa tak v záujme demokracie. Tak to mi je novinka, menovanie je v záujme demokracie. Čo tam nejaké voľby, predsa si nenecháme narúšať našu vynikajúcu karpatskú demokraciu. Už len tento vynález preniesť aj na vyššie úrovne.

Najväčším úspechom včerajšieho zastupiteľstva bolo schválenie rozpočtu. Samozrejme, že vďaka opozičným poslancom, keď napriek snahe zo strany primátora a poslanca Baníka MUDr. zmanipulovať hlasovanie. Bola totiž na návrh skupiny opozičných poslancov schválená verzia uznesenia, kde bola primátorovi odobratá možnosť manipulovať s finančnými prostriedkami do výšky 1 700 €. Nebol v tomto však nijak limitovaný v počte takýchto manipulácií. Z toho dôvodu dochádzalo z jeho strany k zneužívaniu tejto možnosti, tým spôsobom, že ak potreboval napr. navýšiť financie na odmeny zamestnancom mesta, popresúval z iných položiek. Pretože, vážení občania mesta Poltár, tu sa vyplácajú odmeny už aj za to, že zamestnanci chodia do zamestnania. V normálnej firme odmenu dostane zamestnanec za to, keď urobí niečo výnimočné v prospech firmy. No a tu sa p. primátor začal vyhrážať, že takto schválený rozpočet nepodpíše. A ja sa pýtam: čo je v tomto prípade vo verejnom záujme? Takto schválený rozpočet, alebo bobo na egu primátora?

Poslanci opozície tiež presadzujú, aby sa v priebehu letných mesiacov previedli opravy niektorých ulíc položením nového asfaltového koberca. Najhoršie sú na tom ulice a chodníky pred bytovými domami I, J, K a E. A tiež v miestnej časti Zelené, od zvonice po tehelňu. V ďalších uliciach previesť nutné čiastkové opravy. Za tým účelom bude potrebné navýšiť v rozpočte potrebné finančné prostriedky. Bude zaujímavé sledovať, či, a ako horlivo primátor podporí túto snahu poslancov Brisudovej, Skypalu, Pitliaka, Tóčikovej, Talánovej, Jánošíka a Kamasa. Či už konečne pochopí, že je primátorom všetkých občanov, nielen tých 25 %, ktorí ho zvolili do funkcie primátora. Už by bolo načase, aby prestal s nezmyselným ťažením proti opozícii, pretože toto neprospieva práci MsZ a nie je to ani vo verejnom záujme.

Toto sú z môjho pohľadu najdôležitejšie postrehy z MsZ zo dňa 7. 3. 2017. Je toho ešte viac, ale až nabudúce v ďalšom článku. Na záver ešte jedna informácia. Na každej pozvánke na zasadnutie MsZ je posledná veľmi zaujímavá veta: Na zasadnutie, ktoré je verejné,pozývam aj občanov mesta. Poradil som primátorovi a zadarmo, doplniť túto vetu nasledovne: bude však lepšie, keď neprídete, preto začíname o 10.00 hod. Veď vysedieť tam 6 hodín, až potom dostať možnosť vystúpiť v diskusii, to pôsobí priam odstrašujúco.

Ján Štefančík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *