Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Poltárske sklárne

Sklárska bublina spľasla. Obyvatelia Poltára a okolia, ktorých generácie sa dlhé roky živili sklárskymi výrobkami vychýrenými po celom svete strácajú aj poslednú nádej na znovuoživenie sklárskej tradície.

MINULOSŤ: V Poltári sa takto sklo už asi nikdy vyrábať nebude.
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Peter Mišo
Vladimír Poór, ktorý sklárne kúpil pred niekoľkými mesiacmi a ešte nedávno sľuboval aj znovuotvorenie výroby skla vyhlásil, že prípravu sklárskej výroby v meste zastavil. Pred rokom pritom Vladimír Poór deklaroval priamo vo fabrike, že do nej chce investovať, aby pomohol ľuďom z chudobného regiónu.
„Bude to supermoderná, špičková firma, ktorá bude do celého sveta exportovať kvalitné sklo,“ hovoril vtedy. Poltárčania boli nadšení a tešili sa, že sa z úradu práce, na ktorí sa dostali po skrachovaní sklární, vrátia k sklárskym peciam už v tomto roku.

Žiadne sklo nebude
Poór, ktorému vláda odklepla aj štátnu dotáciu vo výške 12 miliónov eur, však teraz šokoval vyhlásením, že sklo sa v Poltári vyrábať nebude.
„Hlavným dôvodom môjho rozhodnutia boli neustále ataky na túto investíciu a jej nekonečné spolitizovávanie. Urobil som tak napriek tomu, že sme za sklárske zariadenia zaplatili len na zálohách z vlastných peňazí 2,5 milióna eur. V najbližšej budúcnosti budeme v Poltári rozširovať už rozbehnutú strojársku výrobu. Tej sa budeme venovať prioritne. Pri nej štátnu pomoc nepotrebujeme,“ povedal veľkopodnikateľ.
Jeho informácia šokovala aj poltárskych radných pánov. „Som prekvapený a stále verím, že to nie je definitívne rozhodnutie. Dúfam, že sa situácia ešte otočí v prospech poltárskych sklární,“ povedal prednosta mestského úradu Pavel Olšiak.
„Bývalí sklári sú nezamestnaní, alebo odišli za prácou do zahraničia. Tešili sa, že sa vrátia do sklární a budú opäť fúkať sklo. Máme skoro 30-percentnú nezamestnanosť a ľudia musia z niečoho vyžiť, no bez práce sa to nedá,“ dodal Olšiak.
Zostanú na úrade
Podmienkou finančnej injekcie od štátu bolo, že v sklárňach Poór zamestná minimálne 400 ľudí. „Štátna pomoc mala ísť na refundácie časti vynaložených nákladov na sklárske technológie i  odpustenie časti daní, no to je dnes pre spoločnosť neaktuálne. V Poltári sme rozbehli strojársku výrobu a budeme ju ďalej rozširovať z vlastných zdrojov,“ doplnil Poór.
V strojárenskej výrobe však pracuje len 55 ľudí. Sklo sa malo začať podľa sľubov vyrábať už v tomto roku, neskôr sa termín preložil na budúci rok, no dnes je všetko inak.
„Sľuby sa sľubujú a blázni sa radujú. Myslím si, že Fico a aj Poór už dávno veľmi dobre vedeli, že zo sklárskej výroby v Poltári nebude nič. Len veľkými vyhláseniami a prázdnymi sľubmi obyčajným Poltárčanom zalepili oči a pravda teraz vyplávala na povrch,“ hnevá sa Miroslav.
Miestnym tak neostáva nič iné, ako sa hlásiť pravidelne na úrade práce, alebo odísť za ostatnými bývalými sklármi za prácou do zahraničia.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Peter Mišo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *