Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ZMARENÁ ďalšia schôdza MsZ?

 

Na deň 20. 9. 2016 t.j. v utorok, bola zvolaná riadna schôdza MsZ. Túto schôdzu zvolal primátor, tak, ako mu to ukladá Zákon o obecnom zriadení. To znamená, že zákon umožňuje primátorovi zvolať a viesť schôdzu MsZ. To však neznamená, že by bol primátor poslancom nadriadený a skúšal vnucovať poslancom svoju vôľu. Treba však uviesť, že existuje dohoda medzi poslancami MsZ a primátorom, že schôdze MsZ sa budú zvolávať na tretí štvrtok v mesiaci a to z toho dôvodu, aby si poslanci mohli včas zosúladiť svoje osobné a pracovné záležitosti tak, aby sa mohli takto zvolanej schôdze zúčastniť. A takéto dohody, aj keď možno nie sú v písomnej forme, sa medzi slušnými ľuďmi zvyknú ctiť a dodržiavať. Samozrejme, že sa môžu vyskytnúť objektívne dôvody, keď sa to nie vždy darí dodržať, ale v tom prípade, ak dôjde k zmene, táto by sa mala udiať po vzájomnej dohode.

A teraz v krátkosti na vysvetlenie vzniknutej situácie, prečo sa neuskutočnila schôdza MsZ. Nestalo sa to prvýkrát v tomto volebnom období. Tak, ako v NR SR pôsobí aj opozícia, tak isto aj v MsZ v Poltári pôsobí až 7 poslancov v opozícii voči primátorovi. Je to legitímne právo každého poslanca, kde sa zaradí. Problém nastáva vtedy, ak je v opozícii nadpolovičná väčšina poslancov, ako je aj v prípade MsZ v našom meste, potom je hľadanie spoločného stanoviska hlavne zo strany primátora a jemu verných poslancov niekedy dosť obtiažne.

Tentokrát, minimálne dvaja poslanci opozície sa z objektívnych príčin nemohli v danom termíne zúčastniť schôdze MsZ. No a z toho dôvodu sa aj ostatní ospravedlnili. Čo však ani nemuseli urobiť, stačilo sa jednoducho nezúčastniť. A primátorovi neprináleží právo hodnotiť príčinu neúčasti toho-ktorého poslanca na zasadnutí. Poslanci sú zodpovední len svojim voličom. Primátor nie je nadriadený poslancom MsZ, ale úradníkom zamestnaným na  MsÚ. A k neúčasti poslancov na schôdzi MsZ len toľko na vysvetlenie, že ak sa idú prejednávať dôležité dokumenty, ako malo byť aj v tomto prípade, vznikla obava, že pri neúčasti významnej časti poslancov opozície môže dôjsť k poškodeniu verejného záujmu, preto musela byť zvolená takáto forma. Je to legitímny politický nástroj v ktoromkoľvek poslaneckom zbore a volá sa to obštrukcia. A musím podotknúť, že už bola použitá aj zo strany primátorovi verných poslancov. Takže netreba z toho robiť žiadneho strašiaka a pán primátor by mal používať rovnaký meter na obidve skupiny poslancov, pretože taká je realita. A v záujme občanov sa s tým treba zmieriť a začať sa navzájom rešpektovať.

Treba prestať hrať sa ako malé deti na pieskovisku a dokazovať si, kto ďalej dociká, alebo sledovať vlastné záujmy, ale začať konečne hľadať také riešenia problémov v našom meste, ktoré budú k prospechu všetkých občanov a nie len tých blízkych a bližších.

Ján Štefančík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *