Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

PRAVDA A LOŽ OKOLO ZUŠ V POLTÁRI

        Vážení členovia miestnej organizácie SZZP, vážení občania !

    Prednedávnom ste sa zúčastnili schôdze miestnej organizácie ťažko zdravotne postihnutých. Na stretnutí bol prítomný aj primátor mesta Poltár pán Pavel Gavalec.   

  Pán primátor avizoval rekonštrukciu budovy bývalého katastrálneho úradu na Železničnej ulici (v súčasnosti objekt Spojenej školy) na zariadenie sociálnych služieb z peňazí sľúbených vládou SR. Vo svojom vystúpení sa nelichotivo vyjadril na margo niektorých poslankýň Mestského zastupiteľstva v Poltári a občianskych aktivistov, ktorí svojou prácou vraj maria jeho záujmy.

   Na nepodložené tvrdenia primátora, ktoré sa nás hlboko dotkli, sme nemali možnosť reagovať okamžite, pretože sme sa o nich dozvedeli až s odstupom času.

   Preto si Vás dovoľujeme informovať o skutočnostiach týkajúcich sa avizovaného zariadenia sociálnych služieb, resp. domova dôchodcov.

   Určitú súvislosť s uvedenou problematikou má Základná umelecká škola v Poltári, ktorú v súčasnosti navštevuje viac ako 486 žiakov. Škola neustále rozširuje výučbu a jej žiaci nás úspešne reprezentujú na súťažiach nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. Zatiaľ čo počet žiakov v niektorých školách klesá, tu naopak, výrazne stúpol.

   Iné mesto alebo dedina, by boli na takúto školu hrdé a podporovali ju. Mesto Poltár ju každý rok ochudobňuje o cca 40 000.- Eur, ktoré si jednoducho zadrží z peňazí, ktoré škola dostáva zo štátneho rozpočtu. ZUŠ-ka má nemalé problémy s priestormi. Jednak už nepostačujú pre rastúci počet žiakov, jednak došlo k devastácii učební pre zatekajúcu strechu budovy internátu Spojenej školy, ktorú prišiel osobne a promptne riešiť predseda Banskobystrického samosprávneho kraja pán Ján Lunter.

     Dňa 12.3.2018 sa Rada školy ZUŠ, kde máte zastúpenie aj Vy ako rodičia, alebo starí rodičia žiakov, rozhodla požiadať Mestské zastupiteľstvo v Poltári o nevyhnutnú pomoc a súčinnosť so zabezpečením vyhovujúcejších priestorov pre naše deti. Návrh rady školy mestskému zastupiteľstvu dňa 15.03.2018 predložila poslankyňa pani Martina Brisudová s odôvodnením, že oveľa vhodnejšie priestory pre základnú umeleckú školu predstavuje oproti stojaca budova bývalého katastrálneho úradu, ktorá patrí VÚC a v súčasnosti je nevyužitá. Pre umelecky nadaných žiakov by bola priestorovo vyhovujúcejšia, pretože je tam viac malých miestností, ktoré netreba prerábať a budú z nich triedy.

   Mestskí poslanci prerokovali tento materiál a formou prijatého uznesenia navrhli požiadať VUC-ku, aby previedla budovu do vlastníctva mesta pre výchovno-vyučovacie potreby základnej umeleckej školy. Boli však nepríjemne prekvapení, keď im pán primátor oznámil, že on už dlhšiu dobu rokuje o prevode tejto budovy za účelom rekonštrukcie na domov dôchodcov. Pripojil sa aj poslanec MUDr. Radovan Baník, ktorý potvrdil, že viac ako pol roka sa vedú rokovania o prevode tejto budovy. Dokonca pán primátor potvrdil, že mesto Poltár podalo aj oficiálnu žiadosť vlastníkovi budovy Banskobystrickému samosprávnemu kraju.

      Dovoľte, zacitovať zo zasadnutia mestského zastupiteľstva dňa 15.3.2018.

     Pavel Gavalec: „Môžem odpovedať, že my sme rozbehli už v decembri, za toto, za dom dôchodcov, kde je 80 ľudí v rámci tohto okresu neumiestnených, pripravujú sa už projekty, a toto bude platené z akčného plánu, všetko aj projektant, aj za budovu, tak mesto sa nebude podieľať žiadnymi financiami, len chcem upozorniť, že kde sme boli doteraz„.

     MUDr. Radovan Baník: „Viem o tých jednaniach, ktoré prebiehajú pol roka, v podstate takmer od začiatku, ako pán predseda vyššieho územného celku pán Lunter je tam, kde je a viem, že prebiehajú.„

    MUDr. Radovan Baník: „Neviem si dnes predstaviť, že zmeníme teraz nejakú stratégiu žiadosti, že zrazu prešaltujeme, prehodíme výhybku, a budeme tú budovu žiadať za euro za účelom základnej umeleckej školy. Je to po funuse veci sú rozbehnuté, čo sa týka …, za to, že sme o tom, nehovorili, to neznamená, že veci nefungujú, alebo že sa neriešia.

Mgr. Lenka Sojková: „Môžem sa spýtať, či je z mesta oficiálna žiadosť na VUC–ke?

Pavel Gavalec: „Áno.„

Bc. Martina Tóčiková: „Je na VUC – ke zaevidovaná žiadosť?

Pavel Gavalec: „Je žiadosť.„

    Keďže podľa tvrdenia pána Pavla Gavalca a pána MUDr. Radovana Baníka rokovania s VÚC Banská Bystrica trvajú pol roka a mesto oficiálne podalo žiadosť o delimitáciu budovy, pričom poslanci o ničom nemajú ani potuchy, zaslali sme na VÚC Banská Bystrica žiadosť, aby nám potvrdili, koľko jednaní zástupcovia mesta Poltár viedli ohľadom zariadenia sociálnych služieb, kto sa ich zúčastnil a či mesto Poltár žiadalo o prevod majetku.

    Z odpovede vyplýva, že sa uskutočnilo JEDNO JEDINÉ ROKOVANIE. Teda žiadne vyjednávania trvajúce pol roka, alebo od decembra. Zároveň bolo písomne potvrdené, že mesto Poltár nepožiadalo VÚC Banská Bystrica o prevod budovy.

     Milí spoluobčania, posúďte, kto zavádza poslancov a verejnosť!

    Návrh výstavby zariadenia sociálnych služieb je dobrý, mladí ľudia nám odchádzajú, pretože nemajú v Poltári prácu. Zostávajú naši seniori, ktorí potrebujú pomoc a starostlivosť. Za nemalé peniaze, ktoré nám vláda sľúbila, by sme mohli postaviť nový domov dôchodcov, ktorý bude vyhovovať súčasným trendom a požiadavkám a bude v príjemnom tichom prostredí plnom zelene.

   Chceli by ste prežiť starobu zavretí v izbe, z ktorej môžete ísť len na frekventovanú železničnú ulicu, plnú zaparkovaných áut, mať za chrbtom vybetónovaný dvor učňovky, železnicu, počuť drvenie drevoštiepky a oddychovať v miniatúrnom parčíku plnom špakov, fliaš a špiny???

    Myšlienka nového zariadenia sociálnych služieb je výborná, máme možnosť získať obrovské peniaze, za ktoré vybudujeme nový domov dôchodcov pre našich starých otcov a staré mamy, napríklad na mestských pozemkoch na Skalici. Bude to určite dôstojnejšie prostredie pre jeseň života ako iba bezhlavo minúť balík peňazí na rekonštrukciu budovy bývalého katastrálneho úradu bez ohľadu na tých, ktorí tam budú žiť.

     Vy, naši seniori, ste pre nás urobili veľa, preto Vás nechceme odložiť na posledné miesto medzi štyri steny, ale budeme hľadať také východisko, ktoré bude na prvom mieste zohľadňovať požiadavky staršej generácie našich občanov.

     V súčasnosti je k dispozícii petícia na podporu získania budovy bývalého katastrálneho úradu pre umelecké vzdelávanie našich detí navštevujúcich základnú umeleckú školu. Budeme Vám vďační, ak ju svojím podpisom podporíte.

    Budeme naďalej podporovať výstavbu domova dôchodcov, avšak na mieste, ktoré bude na tento účel dôstojné.

     Bolo pre nás cťou vysvetliť Vám týmto spôsobom, ako sa hovorí aj druhú stranu mince. Ak budete mať akékoľvek otázky, radi na ne odpovieme.

S úctou

Mgr. Martina Brisudová

JUDr. Bronislava Garajová

Ján Štefančík

PS: odpoveď z VÚC BB

Odpoveď VUC - ZUŠ 001

3 Odpovedajú na PRAVDA A LOŽ OKOLO ZUŠ V POLTÁRI

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *