Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
júl 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
« jún    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

PRAVDA A LOŽ OKOLO ZUŠ V POLTÁRI

        Vážení členovia miestnej organizácie SZZP, vážení občania !

    Prednedávnom ste sa zúčastnili schôdze miestnej organizácie ťažko zdravotne postihnutých. Na stretnutí bol prítomný aj primátor mesta Poltár pán Pavel Gavalec.   

  Pán primátor avizoval rekonštrukciu budovy bývalého katastrálneho úradu na Železničnej ulici (v súčasnosti objekt Spojenej školy) na zariadenie sociálnych služieb z peňazí sľúbených vládou SR. Vo svojom vystúpení sa nelichotivo vyjadril na margo niektorých poslankýň Mestského zastupiteľstva v Poltári a občianskych aktivistov, ktorí svojou prácou vraj maria jeho záujmy.

   Na nepodložené tvrdenia primátora, ktoré sa nás hlboko dotkli, sme nemali možnosť reagovať okamžite, pretože sme sa o nich dozvedeli až s odstupom času.

   Preto si Vás dovoľujeme informovať o skutočnostiach týkajúcich sa avizovaného zariadenia sociálnych služieb, resp. domova dôchodcov.

   Určitú súvislosť s uvedenou problematikou má Základná umelecká škola v Poltári, ktorú v súčasnosti navštevuje viac ako 486 žiakov. Škola neustále rozširuje výučbu a jej žiaci nás úspešne reprezentujú na súťažiach nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. Zatiaľ čo počet žiakov v niektorých školách klesá, tu naopak, výrazne stúpol.

   Iné mesto alebo dedina, by boli na takúto školu hrdé a podporovali ju. Mesto Poltár ju každý rok ochudobňuje o cca 40 000.- Eur, ktoré si jednoducho zadrží z peňazí, ktoré škola dostáva zo štátneho rozpočtu. ZUŠ-ka má nemalé problémy s priestormi. Jednak už nepostačujú pre rastúci počet žiakov, jednak došlo k devastácii učební pre zatekajúcu strechu budovy internátu Spojenej školy, ktorú prišiel osobne a promptne riešiť predseda Banskobystrického samosprávneho kraja pán Ján Lunter.

     Dňa 12.3.2018 sa Rada školy ZUŠ, kde máte zastúpenie aj Vy ako rodičia, alebo starí rodičia žiakov, rozhodla požiadať Mestské zastupiteľstvo v Poltári o nevyhnutnú pomoc a súčinnosť so zabezpečením vyhovujúcejších priestorov pre naše deti. Návrh rady školy mestskému zastupiteľstvu dňa 15.03.2018 predložila poslankyňa pani Martina Brisudová s odôvodnením, že oveľa vhodnejšie priestory pre základnú umeleckú školu predstavuje oproti stojaca budova bývalého katastrálneho úradu, ktorá patrí VÚC a v súčasnosti je nevyužitá. Pre umelecky nadaných žiakov by bola priestorovo vyhovujúcejšia, pretože je tam viac malých miestností, ktoré netreba prerábať a budú z nich triedy.

   Mestskí poslanci prerokovali tento materiál a formou prijatého uznesenia navrhli požiadať VUC-ku, aby previedla budovu do vlastníctva mesta pre výchovno-vyučovacie potreby základnej umeleckej školy. Boli však nepríjemne prekvapení, keď im pán primátor oznámil, že on už dlhšiu dobu rokuje o prevode tejto budovy za účelom rekonštrukcie na domov dôchodcov. Pripojil sa aj poslanec MUDr. Radovan Baník, ktorý potvrdil, že viac ako pol roka sa vedú rokovania o prevode tejto budovy. Dokonca pán primátor potvrdil, že mesto Poltár podalo aj oficiálnu žiadosť vlastníkovi budovy Banskobystrickému samosprávnemu kraju.

      Dovoľte, zacitovať zo zasadnutia mestského zastupiteľstva dňa 15.3.2018.

     Pavel Gavalec: „Môžem odpovedať, že my sme rozbehli už v decembri, za toto, za dom dôchodcov, kde je 80 ľudí v rámci tohto okresu neumiestnených, pripravujú sa už projekty, a toto bude platené z akčného plánu, všetko aj projektant, aj za budovu, tak mesto sa nebude podieľať žiadnymi financiami, len chcem upozorniť, že kde sme boli doteraz„.

     MUDr. Radovan Baník: „Viem o tých jednaniach, ktoré prebiehajú pol roka, v podstate takmer od začiatku, ako pán predseda vyššieho územného celku pán Lunter je tam, kde je a viem, že prebiehajú.„

    MUDr. Radovan Baník: „Neviem si dnes predstaviť, že zmeníme teraz nejakú stratégiu žiadosti, že zrazu prešaltujeme, prehodíme výhybku, a budeme tú budovu žiadať za euro za účelom základnej umeleckej školy. Je to po funuse veci sú rozbehnuté, čo sa týka …, za to, že sme o tom, nehovorili, to neznamená, že veci nefungujú, alebo že sa neriešia.

Mgr. Lenka Sojková: „Môžem sa spýtať, či je z mesta oficiálna žiadosť na VUC–ke?

Pavel Gavalec: „Áno.„

Bc. Martina Tóčiková: „Je na VUC – ke zaevidovaná žiadosť?

Pavel Gavalec: „Je žiadosť.„

    Keďže podľa tvrdenia pána Pavla Gavalca a pána MUDr. Radovana Baníka rokovania s VÚC Banská Bystrica trvajú pol roka a mesto oficiálne podalo žiadosť o delimitáciu budovy, pričom poslanci o ničom nemajú ani potuchy, zaslali sme na VÚC Banská Bystrica žiadosť, aby nám potvrdili, koľko jednaní zástupcovia mesta Poltár viedli ohľadom zariadenia sociálnych služieb, kto sa ich zúčastnil a či mesto Poltár žiadalo o prevod majetku.

    Z odpovede vyplýva, že sa uskutočnilo JEDNO JEDINÉ ROKOVANIE. Teda žiadne vyjednávania trvajúce pol roka, alebo od decembra. Zároveň bolo písomne potvrdené, že mesto Poltár nepožiadalo VÚC Banská Bystrica o prevod budovy.

     Milí spoluobčania, posúďte, kto zavádza poslancov a verejnosť!

    Návrh výstavby zariadenia sociálnych služieb je dobrý, mladí ľudia nám odchádzajú, pretože nemajú v Poltári prácu. Zostávajú naši seniori, ktorí potrebujú pomoc a starostlivosť. Za nemalé peniaze, ktoré nám vláda sľúbila, by sme mohli postaviť nový domov dôchodcov, ktorý bude vyhovovať súčasným trendom a požiadavkám a bude v príjemnom tichom prostredí plnom zelene.

   Chceli by ste prežiť starobu zavretí v izbe, z ktorej môžete ísť len na frekventovanú železničnú ulicu, plnú zaparkovaných áut, mať za chrbtom vybetónovaný dvor učňovky, železnicu, počuť drvenie drevoštiepky a oddychovať v miniatúrnom parčíku plnom špakov, fliaš a špiny???

    Myšlienka nového zariadenia sociálnych služieb je výborná, máme možnosť získať obrovské peniaze, za ktoré vybudujeme nový domov dôchodcov pre našich starých otcov a staré mamy, napríklad na mestských pozemkoch na Skalici. Bude to určite dôstojnejšie prostredie pre jeseň života ako iba bezhlavo minúť balík peňazí na rekonštrukciu budovy bývalého katastrálneho úradu bez ohľadu na tých, ktorí tam budú žiť.

     Vy, naši seniori, ste pre nás urobili veľa, preto Vás nechceme odložiť na posledné miesto medzi štyri steny, ale budeme hľadať také východisko, ktoré bude na prvom mieste zohľadňovať požiadavky staršej generácie našich občanov.

     V súčasnosti je k dispozícii petícia na podporu získania budovy bývalého katastrálneho úradu pre umelecké vzdelávanie našich detí navštevujúcich základnú umeleckú školu. Budeme Vám vďační, ak ju svojím podpisom podporíte.

    Budeme naďalej podporovať výstavbu domova dôchodcov, avšak na mieste, ktoré bude na tento účel dôstojné.

     Bolo pre nás cťou vysvetliť Vám týmto spôsobom, ako sa hovorí aj druhú stranu mince. Ak budete mať akékoľvek otázky, radi na ne odpovieme.

S úctou

Mgr. Martina Brisudová

JUDr. Bronislava Garajová

Ján Štefančík

PS: odpoveď z VÚC BB

Odpoveď VUC - ZUŠ 001

3 Odpovedajú na PRAVDA A LOŽ OKOLO ZUŠ V POLTÁRI

  • V tomto texte je mnoho nepochopených vecí.Zvlášť tie, ktoré sa týkajú celého školstva v meste Poltár, v ktorom pracujem od roku 1981. Podľa mojich dlhoročných postrehov školstvo na Slovensku a teda aj v meste Poltár bude smerovať ku racionalizácii.Ak budú predstavy o jeho zlepšení nereálne a príliš nadsadené , nemusia sa naplniť. Skôr nastane kontraproduktívnosť. Uvedená budova a ďalší majetok sú v správe Spojenej školy od roku 1960 resp. neskôr. Nerád si dopisujem a ani nebudem viac písomne reagovať, tak ma poznajú. Ale keďže sa jedná o moju školu a stredné školstvo v mojom meste Poltár ,veľmi rád podám vysvetlenie , návrh , skúsenosti, osobne, ústne pri káve, hocikomu a hocikde v záujme rozvoja všetkých škôl v tomto prekrásnom meste, kde žijem 62 rokov.

    • Pán Zdechovan! V komentári píšete o racionalizácii školstva na Slovensku. Prirodzený vývoj k tomu smeruje, to je logické. Nerozumiem však, ako to súvisí so ZUŠ a hľadaním vyhovujúcich priestorov pre túto školu. Mňa skôr zaráža, s akou ľahkosťou Ste použil privlastňovacie zámeno „môj“ v súvislosti so školou, v ktorej Ste len riaditeľom. Pretože toto zámeno sa používa len v súvislosti s niečím, čo je v osobnom vlastníctve a ja som sa zatiaľ nestretol s informáciou o prevode tejto školy do Vášho vlastníctva. Taktiež v súvislosti s mestom Poltár použiť zámeno „môj“ sa mi zdá dosť nevhodné a odvážne. Tu tiež platí to, čo v spojitosti so školou. V škole Ste len riaditeľ (dočasne) a v Poltári len žijete (tiež dočasne), ako každý jeho občan.
      A ponuku diskusie pri káve neberiem. Z prostého dôvodu. Z Vášho postoja a konania voči ZUŠ a jej riaditeľke dedukujem, že by som sa vo Vašej prítomnosti necítil veľmi komfortne. Ja si totiž veľmi rád posedím v družnej debate o čomkoľvek s ľuďmi, s ktorými si máme čo povedať.

      • U pána Zdechovana ma vôbec neprekvapilo vetné spojenie moja škola, ale je to už vysvetlené. Nepresnosť je v odpovedi p. Štefančíka v tom, že p. Zdechovan vo „svojom meste Poltár“ nežije, len dochádza do zamestnania. Nie jeden krát sme viacerí počuli ako v minulosti charakterizoval osobu pána Gavalca. preto som prekvapený aké silné puto ho s ním spája.Na to už treba „silný charakter“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *