Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

POSLANCI MsZ a VEREJNÝ ZÁUJEM

V súvislosti s priebehom schôdze MsZ dňa 15. 12. 2016 si dovolím prezentovať môj osobný pohľad vzhľadom k spôsobu vedenia schôdze, pripravenosti poslancov a predkladaných materiálov na rokovanie MsZ.

Už z predloženého programu sa dalo usudzovať, že táto schôdza bude mať dlhšie trvanie, ako zvyčajne, napriek tomu, že trvala s malou prestávkou 7 hodín, nepodarilo sa schváliť najdôležitejší bod programu a to rozpočet na rok 2017. Nie však vinou poslancov opozičnej sedmičky, ako je to podsúvané občanom zo strany primátora a hlavne prednostu MsÚ.

Poslancom na rokovanie nebola predložená správa a odporučenie HK / hlavnej kontrolórky/ pre jej dlhodobú PN. Taktiež nebol návrh rozpočtu prejednaný na Ekonomickej komisii. Dôvod? Komisia nebola schopná zasadnúť v neprítomnosti predsedu poslanca Skypalu, ktorý bol dlhodobo na PN. No a za týchto okolností sa už spomenutá sedmička poslancov správne rozhodla v tom znení, ako bol pripravený, neschváliť. Na rozdiel od poslancov z košiara verných primátorovi, ktorí boli schopní aj za týchto podmienok zodvihnúť ruky, hoci väčšina z nich nemá ani šajnu, čo jednotlivé čísla znamenajú,.

Ďalším sporným bodom sa ukázal návrh na úpravu rozpočtu na rok 2016, a to uvolniť finančné prostriedky vo výške necelých 27 tis. € na nákup zariadenia do Krištálu. No samozrejme, veľmi správny postoj zaujali poslanci opozičnej sedmičky, keď toto neschválili, ale požadujú najprv určiť správcu tohto zariadenia, ktorý bude zodpovedať za správny chod Krištálu pokiaľ ho bude prevádzkovať mesto. No a primátor, namiesto toho, aby zaujal správny postoj a začal pracovať na tom, aby správca bol čím skôr určený, obviní poslancov div nie zo sabotáže. Tak ja sa pýtam, kto má záujem chrániť majetok mesta, čiže majetok všetkých občanov? Určite to nie je primátor, ktorý dlhodobo rozširuje blud, že za stav v Krištáli môžu opoziční poslanci. A pritom najväčšiu vinu na tomto stave má ten, kto by v Krištáli najradšej videl pána M. ktorý už dokázal vytunelovať niekoľko firiem a z bývalých spoločníkov robil bezdomovcov. Tento človek, ktorý prevádzkoval Krištál naposledy, porušil nájomnú zmluvu uzavretú z mestom, neplatil viac ako rok za dodané energie, po prebehnutí Verejnej obchodnej súťaže odmietol podpísať nájomnú zmluvu, ktorá nevyhovovala jeho zámerom ale mala zabrániť ďalším prekvapeniam z jeho strany. No a prednosta MsÚ si dovolí klamať na tejto schôdzi MsZ, že poslanci zrušili zmluvu.

Veľkým sklamaním pre primátora sa javí zmarenie odkúpenia starej polikliniky, keď z tohto opäť obvinil poslancov MsZ. Je pravda, že na schôdzi dňa 4. 10. 2016 neodsúhlasili poslanci jednohlasne finančné prostriedky potrebné na odkúpenie starej polikliniky z dôvodu nejasnosti odkiaľ budú získané financie na potrebnú rekonštrukciu. Potom veľmi demagogicky a falošne vyznelo obvinenie z úst primátora na adresu opozičných poslancov, že sú proti vytváraniu pracovných miest. Stačí sa vrátiť o necelý rok späť, keď primátor aj s prednostom MsÚ využili všetky možnosti ako vypoklonkovať investora ktorý mal záujem o časť pozemkov určených pod priemyselný park. Jednalo sa o firmu Ulický, ktorý chcel občanom Poltára ponúknuť 70 až 100 pracovných miest. Toto však bolo našim dvom Paľkom na Mestskom úrade málo a keď pán Ulický nechcel vidieť naširoko otvorené kapsy vedúcich predstaviteľov mesta, musel odísť. Veď čože tam nejaké pracovné miesta, veď v Poltári opäť niekto príde a nasľubuje ako v sklárni.

Zlatým klincom tejto schôdze bolo v diskusii vystúpenie občana p. Cubíka pravdepodobne pozvaného na tento účel a zrejme aj posmeleného niečím tekutým. Tento pán urobil perfektnú estrádu ako dvorný šašo primátora a prednostu MsÚ, čo bolo kvitované prihlúplym úsmevom prednostu MsÚ. Pre p. Cubíka ako vysvetlenie na jeho otázku smerovanú opozičným poslancom, že čo robia pre Poltár. Nuž, asi toľko, že v rámci svojich možností rozhodujú o tom, ako sa bude občanom v Poltári nažívať. A čo je z môjho pohľadu ako občana veľmi dôležité, strážia, aby financie v mestskom rozpočte boli zmysluplne použité tak, aby čo najviac občanov malo z toho osoh. Že na každú schôdzu MsZ, zasadnutia komisií sa zodpovedne pripravujú, čo je náročné na ich voľný čas. Na rozdiel od Vás p. Cubík, pretože pripraviť sa na podobnú estrádu akú Ste predviedol, sa dokážete určite ľahšie, pretože nenesiete za to žiadnu zodpovednosť.

Ešte si dovolím poukázať, ako niektorým poslancom z košiara verných primátorovi záleží na občanoch. Aj medzi nimi sú poslanci, ktorých si vážim, jeden z nich odvolá pracovnú schôdzku v zahraničí a odsedí si aktívne celú schôdzu až do konca, niektorí z poslancov ako napr. p. S a p. R nie sú schopní si vypočuť občanov a na začiatku diskusie zmiznú z rokovania. Oni sa necítia poslancami pre všetkých občanov, keď nemajú ani toľko slušnosti vypočuť si občanov, ktorí čakajú sedem hodín, aby mohli vystúpiť v diskusii. Občania by si už mali začať dôkladnejšie všímať, kto koná vo verejnom záujme a kto uprednostňuje svoje vlastné záujmy.

Ján Štefančík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *