Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

PRIMÁTOR verzus POSLANCI MsZ ?

V poslednom tohtoročnom vydaní Novohradských novín sa primátor Poltára pán Gavalec vyjadril, citujem: Sklamala ma negatívna atmosféra a spolupráca s časťou mestského zastupiteľstva.

Ja, ako občan, ktorý sa zaujíma o dianie v meste, sa už niekoľko rokov pravidelne zúčastňujem zasadnutí MsZ. No a s týmito jeho slovami úplne súhlasím a dodávam, že situácia v MsZ sa pomaly stáva neudržateľnou. Otázka je, kto má na tomto stave najväčšiu zásluhu.

Z môjho pohľadu je tvorcom tejto negatívnej atmosféry práve primátor svojím mylným vykonávaním funkcie primátora, so svojou snahou vnútiť všetkým poslancom MsZ a tým aj ostatným občanom jemu vlastné videnie a chápanie demokratickej samosprávy.

Stáva sa už „pravidlom“ pre primátora, že nepodpíše uznesenie navrhnuté a schválené skupinou siedmich poslancov, aj keď títo poslanci nemajú problém zahlasovať za niektoré návrhy pripravené úradníkmi MsÚ. Neodpustím si poznámku, že zo strany poslancov verných primátorovi tých návrhov uznesení je zanedbateľné množstvo, ak vôbec. Aj tu je vidieť, ako sa ktorí poslanci pripravujú na rokovania MsZ. To len tak na okraj pre tých menej informovaných, ktorí nevedia , čo poslanci robia pre občanov.

Spolupráci primátora a poslancov tiež neprospieva, nedodržiavanie plánu zasadnutí MsZ tak, ako bolo dohodnuté. Primátor svojvoľne mení termíny zasadnutí MsZ tak, ako to vyhovuje jemu. A to bez ohľadu na to, že aj poslanci majú svoje osobné povinnosti a mnohokrát s ťažkosťami sa musia prispôsobovať rozmarom primátora. Je na zváženie, keď sa 13 poslancov musí prispôsobovať jednému primátorovi. Veľmi správne odznelo zo strany poslancov na schôdzi MsZ dňa 15. 12. 2016, že MsZ bez poslancov nemôže zasadnúť, ale bez primátora môže. Takže zas je to len o vzájomnom rešpekte.

No a koruna snahy o „spoluprácu“ bola nasadená dňa 20. 12. 2016, keď sa zišli všetci členovia ekonomickej komisie MsZ za účelom prejednania návrhu mestského rozpočtu, no vedúca ekonomického úseku MsÚ nezabezpečila zastúpenie MsÚ na rokovaní tejto komisie. Je už asi zbytočné dodať, že prednostom MsÚ je Ing. Pavel Olšiak. Takto si úradníci pod jeho vedením vážia poslancov a občanov mesta Poltár. Ak by niekto nevedel, členmi komisie sú nielen poslanci a všetci títo občania to robia vo svojom osobnom voľnom čase. Bolo by zaujímavé vedieť, či pán primátor vôbec vie, akí snaživí sú jeho podriadení, ktorým štedro rozdáva prémie podľa všetkého aj za to, že chodia do zamestnania.

Ešte sa v závere vrátim k spomenutému článku v Novohradských novinách, kde sa na začiatku článku pán primátor vytešuje z dvoch výjazdových zasadnutí vlády, ktoré sa konali v Poltári počas jeho pôsobenia vo funkcii primátora. Neviem, či mi ušli nejaké informácie, ale čo konkrétne tieto zasadnutia vlády priniesli občanom Poltára? Snáď to, že stúpol počet občanov zamestnaných v zahraničí?

Takže trochu iný pohľad ako očami pána primátora. No, ale chvalabohu, tak to chodí v demokracii, hoci nami zvolení funkcionári si ťažko zvykajú na ten iný pohľad. Najradšej uznávajú len: Ja son rozhodov a tak bude.

Ján Štefančík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *