Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Oslavy 71.výročia víťazstva nad fašizmom

Mesto Poltár si 6.mája 2016 o 12 hod. pripomenulo 71.výročie víťazstva nad fašizmom. Prítomní spoločne vzdali hold úcty a vďaky všetkým účastníkom v boji proti fašizmu, položením vencov na pomník padlých hrdinov. Na tejto spomienke sa zúčastnili aj žiaci základných škol z Poltára.

Hymna Slovenskej republiky a následne aj ruská hymna sa ozývala námestím, kde stáli i príslušníci ozbrojených síl SR a jediný priamy účastník SNP z Poltára pán Július Ďurian.

Zahájením tohto obradu bola báseň, ktorú predniesla pani Ing. Mária Pribilincová a úvodný príhovor mala pani Ľubka Šálková.

„ ..mnohý mladí povedia, veď je tomu už 71 rokov prečo nám to stále pripomínate?“ zaznelo v príhovore primátora mesta pána Pavla Gavalca, ktorý zároveň takto odpovedal: „ Práve preto, aby sme nezabudli, preto aby sme sa vyvarovali chybám minulosti, aby sme neoživovali symboly minulosti, ktoré v mnohých ešte vyvolávajú strach a obavu.“

Pán Iždinksý tajomník mestského výboru SZPB priblížil historické udalosti z 2. svetovej vojny, ktoré sa konali v blízkosti a na území mesta Poltár.

Svoj prejav mali aj predseda oblastného výboru SZPB v Lučenci Ing. Jozef Cerovský a pani Švikruhová.

Toto výročie nám pripomína že nikdy nezabudneme na vojnové obete, ani na utrpenie civilného obyvateľstva. Zaželajme si spokojný život nás, našich detí a šťastie celému ľudstvu.

Autor: Ján Iždinský                                                                 Zverejnené na oficiálnej stránke mesta Poltár

Áno, víťazstvo nad fašizmom je potrebné si pripomínať. Nie však neznalosťou dejín a ich prekrúcaním. Keď si priemerne inteligentný človek pozrie na stránke mesta zverejnený materiál z týchto osláv, tak sa nebude stíhať čudovať, že kto to vlastne v tom Poltári žije. Veď všetci, ktorí vystúpili s príhovorom buď nepoznajú dejiny, alebo úmyselne klamú. Najmä mladí ľudia si zaslúžia poznať skutočnú pravdu o tejto významnej udalosti.

    1. Námestím sa neozývala ruská hymna. Sojúz nerušímyj, respúblik svobódnych….. bola hymna dnes už neexistujúceho SSSR. Ak to niektorí súdruhovia nestihli zaregistrovať, Ruská Federatívna republika má novú hymnu.
    2. Tiež treba pripomenúť, že toto oslobodenie bolo pre nás horšie ako objatie medveďa. Bolo by načase hovoriť aj o tom, koľko našich občanov naši osloboditelia odvliekli do gulagov na Sibír.
    3. Na porážke fašizmu majú takú istú zásluhu aj vojská Spojencov, ktoré sa vylodili v Normandii.

4. Pri porážke fašizmu bolo oslobodené Československo, tak prečo potom nespomenúť aj toto?

Súdruhovia, už sa zobuďte je 21. storočie. Ja viem pochopiť, že Vám je niektorým smutno za dobou bezvedomia, prepáčte, za socializmom, ale ten už je chvalabohu nenávratne preč, tak aspoň našu mládež už neohlupujte. Dosť bolo.

Ján Štefančík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *