Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

KTO JE NOVÝ INVESTOR V POLTÁRI ?

     V tesnej blízkosti skládky TKO v Poltári, ktorú prevádzkuje Združenie pre likvidáciu KO v Brezničke, plánuje nový investor vybudovať Zariadenie na zhodnotenie komunálneho odpadu plazmovou technológiou. Užívateľom navrhovaného zariadenia bude spoločnosť SPV DALOVCE s.r.o. Bratislava. Podľa príslušných materiálov by tu malo vzniknúť až 80 nových pracovných miest.

     V súčasnosti prebiehajú zákonné úkony potrebné k vybaveniu Stavebného povolenia.

     Účelom navrhovanej činnosti je vybudovanie Zariadenia na splyňovanie komunálneho odpadu s asistenciou plazmy, ktorého primárnym výstupom bude syntézny plyn s kvalitou plynného druhotného paliva a tuhý vitrifikovaný zvyškový produkt v podobe inertnej trosky.Bližšie sa dozviete na stránke: http://enviroportal.sk/sk/eia/detail/zariadenie-na-zhodnotenie-komunalneho-odpadu-plazmovou-technologiou-v- .

     Z materiálov, ktoré sú k nahliadnutiu na MsÚ v Poltári a tiež tu, sa dá vyčítať, že navrhovateľom je SPV DÁLOVCE s.r.o, spracovateľom príslušného materiálu INECO, s.r.o. , Banská Bystrica. Nikde ani zmienka o investorovi, čo je na škodu veci. Pretože byť iniciátorom vytvorenia 80 nových pracovných miest v Poltári a blízkom okolí je podľa mňa vysoko záslužný čin. Samozrejme, občanov by mohol zaujímať aj pôvod predpokladaných nákladov vo výške 103,5 mil.€.

    Netreba však zabúdať ani na to, že na túto činnosť v budúcnosti bude úzko naviazaná väčšia separácia TKO, ako je v súčasnosti. Vytvorí sa predpoklad nižších poplatkov za odvoz a likvidáciu TKO, pretože odpad nebude treba skládkovať v takej miere ako v súčasnosti. Stane sa vlastne surovinou pre plánovanú prevádzku, čo by sa malo odzrkadliť aj zmenou smeru toku financií.

    Použité fotografie v článku: autor INECO, s.r.o. , Banská Bystrica.

Ján Štefančík

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *