Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

KLAMSTVÁ A POLOPRAVDY PRIMÁTORA

V Novohradských novinách dňa 29.3.2016 bol uverejnený článok pod názvom: Obyvatelia bojujú za rekonštrukciu cesty. K tomuto článku je však potrebné doplniť nejaké skutočnosti ohľadne pasáží, kde sa primátor vyjadruje k danému problému. Onedlho bude tomu už dva roky, čo sa pravidelne zúčastňujem zasadnutí MsZ kde sa sa snažím docieliť to, čo by malo byť zo strany mesta samozrejmosťou voči obyvateľom v miestnych častiach Hájiky a Prievrana. Vyjadrenia primátora na moje diskusné príspevky sú diametrálne odlišné od tých v spomenutom článku, kde sa snaží pôsobiť ústretovým dojmom. Opak je však pravdou. Budem citovať niektoré jeho slová z článku a poukážem v čom zavádza, ba priam klame.

Jedná sa o nespevnené komunikácie a ich údržba a zjazdnosť hlavne v jarných a jesenných mesiacoch nie je jednoduchá.Jedná sa o prímestské časti mesta Poltár, kde sa podľa možností snažíme udržiavať komunikácie v zjazdnom stave,“ dodal primátor.

Pravda je taká, že tá snaha udržiavať tieto komunikácie je veľmi malá. V jarných a jesenných mesiacoch sa tu neurobí nič už niekoľko rokov. Ešte tak v zime odhrnúť sneh. V júli 2014 som požiadal primátora o vykosenie buriny na krajniciach. Hneď ma zasypal dôvodmi, ako sa to nedá. Nedal som sa odbiť a túto požiadavku som zopakoval písomne. Opäť odmietavá odpoveď. Vykosenie krajníc sa udialo až po intervencii pracovníčky Pozemkového úradu v Lučenci.

V priebehu sezónnych prác sa po komunikáciách pohybujú ťažké poľnohospodárske a lesné stroje. Mimochodom, ich vlastníkmi sú aj niektorí dotknutí vlastníci nehnuteľností v týchto častiach, ktoré značne poškodzujú povrch komunikácie. Aj s nimi sa snažíme komunikovať, aby sa podieľali pri zabezpečovaní údržby uvedených úsekov,“ konštatoval primátor.

Tiež jeden z dôvodov ako sa to nedá. Teraz sa vyjadrím len ku komunikácii do miestnej časti Hájiky. Za nehnuteľnosti prístupné po tejto komunikácii odvedú vlastníci ročne daň vo výške asi 14 – 15 tsíc € podľa môjho odhadu. Nechápem, prečo by sa mali ešte podieľať na údržbe týchto komunikácií, čo by bolo vlastne len ďalšou daňou. Veď ani v centre mesta nenapadne nikoho žiadať od vlastníkov nehnuteľností, aby sa podieľali na oprave priľahlej komunikácie.

Mesto sa každoročne snaží tieto úseky upravovať tak, aby bola zabezpečená ich zjazdnosť, aj keď to neraz stojí nemalé úsilie a finančné prostriedky. Nehovoriac o tom , že mesto by malo investovať financie len do mestského majetku, čo spomenuté komunikácie nie sú,“ vysvetľuje primátor.

Ďalší nezmysel. Primátor zasa nechce pochopiť, že komunikácia je stavba, o ktorú je mesto povinné sa starať, bez ohľadu na to, že pozemok pod touto stavbou má iného vlastníka. Nakoniec aj viac ako polovica komunikácií v uliciach mesta je na nevysporiadaných pozemkoch. A keď hovorí o nemalom úsilí a finančných prostriedkoch, koľkože tých finančných prostriedkov stála údržba komunikácie do Hájikov za posledných 20 rokov? Sedem, či osem tisíc €? Ozaj veľká položka, keď sa šafári z financiami mesta od buka do buka.

V budúcnosti však situáciu s dotknutými komunikáciami riešiť chcú. „Predchádzať tomu však musí vysporiadanie vlastníckych vzťahov, čo vôbec nie je jednoduché.“ hovorí primátor.

To už zasa zabudol na zákon č. 66/2009 Z.z.?

Primátor upriamil pozornosť aj na to, že v meste Poltár sa nachádza pomerne veľa úsekov ciest, ktoré si minimálne rovnako vyžadujú  rekonštrukciu. „Treba podotknúť, že tieto komunikácie slúžia nepomerne viacej občanom ako spomenuté časti, hlavne Hájiky – Maky, kde dnes trvale žijú len 4-5 ľudia,“ dodal.

Tiež ďalšie veľké klamstvo. Stačí zájsť do matriky MsÚ a dozviete sa, že tu trvale žije 14-15 ľudí. Áno ľudí, pán dočasný primátor. Podstatné však je, že k týmto občanom chodia návštevy, vlastníci nehnuteľností ktorí tu nemajú trvalý pobyt, tiež užívajú túto komunikáciu a v nemalej miere túto komunikáciu používajú ďalší občania mesta na relax, keď si potrebujú oddýchnuť od ruchu mesta. To je tak ťažké pochopiť, že aj my sa chceme cítiť ako plnoprávni občania mesta Poltár, chceme mať istotu, že v prípade potreby vie ku nám prísť záchranka, že mi bude doručená objednaná zásielka, že môžeme užívať plnoprávne všetky náležitosti tak, ako každý občan tohto mesta, pretože odvádzame dane do rozpočtu mesta?  Napriek tomu  nás, občanov miestnych častí  pokladá primátor za občanov druhej kategórie. Kto mu  dal na to právo?

Ešte krátke vysvetlenie k titulnej fotke. Takto vyzerala vo februári tohto roku 2 krát jediná prístupová cesta do miestnej časti Hájiky. Dvakrát po 3 dni sa nedalo v tomto úseku prejsť. Pritom by stačilo upraviť v dĺžke asi 20 metrov koryto miestneho potoka.

Začínam chápať asi 22% občanov nášho Kocúrkova, že si zvolili za richtára najväčšieho klamára a tento si vybral za hlavného poradcu slizkého hada. Nepochopím však nikdy tých ostatných, prečo tento bordel neupracú metlou namočenou v hromádke čohosi voňavého.

 Ján Štefančík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *