Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

SEMAFORY V OBCIACH

Od januára tohto roku pripravuje štát opatrenia, ktoré by mohli pomôcť spomaliť, alebo dolapiť cestných pirátov. Patrí medzi ne aj umiestňovanie stoviek kamier a spomaľovacích semaforov, najmä na cesty v obciach.Po prekročení maximálnej povolenej rýchlosti v úseku by semafor prepol na červenú a zastavil tak vodiča.

Tento spôsob by zároveň pôsobil ako výchovné opatrenie, keďže vodič by bol na začiatku kolóny, ktorá vznikne na semafore. Každému by bolo jasné prečo.Na Slovensku sa podobné opatrenia používajú len na pár miestach, ale po zavedení zmien by postupne mohli pribudnúť v každej obci.

Pre jeden by sa našlo uplatnenie, aj v Poltári – Zelenom, kde rýchlo prechádzajúce nákladne autá ničia majetok a ohrozujú občanov. Keďže je na tento semafor vypísaná výzva MV -SR na čerpanie financií cez eurofondy, budem interpelovať kompetentných, aby sa cez projekt uchádzali o toto zariadenie. Cena má byť cca 15.000 €.

V predmetnej veci som kontaktoval primátora mesta Poltár p. Gavalca SMS -kou, ktorú mám uloženú, ako aj p. Markovú, ktorá má na starosti spracovávanie projektov. Požiadal som ich obidvoch, aby vzhľadom na vyhlásenú výzvu MV SR spracovali projekt, aby sa spomenuté zariadenie dalo použiť v mestskej časti Poltár – Zelené, na spomalenie rýchlo jazdiacich kamiónov, predovšetkým s drevom, ktoré ničia v mestskej časti Zelené komunikácie, ako aj chodníky vybudované mestom. O ohrozovaní životov obyvateľov v ostrej zákrute ani nehovorím. Či sa čaká, až sa stane nešťastie? Preto apelujem na kompetentných, aby reagovali na žiadosť občanov. Sme schopní v tejto veci zorganizovať aj petíciu občanov. Zariadenie má stáť cca 15.000 €, no pri spolufinancovaní cca 5-10 percentami zo strany mesta, myslím si, že ide o zanedbateľnú položku.

Zdenek Pitliak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *