Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

KEDYSI POTOK POLTARICA, TERAZ SMRADĽAVÁ STOKA

     Na Slovensku je to tak. S postupom civilizácie, sme čoraz nekultúrnejší. Najviac sa to prejavuje na životnom prostredí vôkol nás. Je to akoby priama úmera. V nedávnej minulosti, keď domácnosti vybavené splachovacími toaletami sa dali v starom Poltári spočítať na prstoch rúk, miestny potok bol plný života. My starší, si ešte pamätáme doby, keď sme v potoku chytali raky.

    Dnes keď prejdete peši po moste nad miestnym potokom, ovanie Vás taký zápach, že si musíte chytiť nos. Že v potoku nie je už žiadny život, to vidí každý. Koryto potoka je zanedbané, burina bohato rastúca, neodstránená. Aká je skutočnosť, vidieť na priložených fotkách:

Pohľad z mosta pri Dome služieb, proti prúdu

Potok 1

Pohľad z mosta pri KPU proti prúdu smerom k parku

Potok 4

Pohľad z mosta na ul. 9. mája, proti prúdu

Potok 3

Pohľad z mosta pri Dome služieb po prúde

Potok 2

    V roku 2015 bola ukončená posledná regulácia časti miestneho potoka financovaná z fondov EÚ. S veľkou slávou bol tento úsek odovzdaný akože do užívania. Však bolo pred parlamentnými voľbami. Od tej doby, ako vidieť na fotkách, je koryto potoka veľmi úsporne udržiavané. Riaditeľ správy Povodia Horného Ipľa, Ing. Jozef Žilík sa nestíha pre nadmerné množstvo iných povinností občas podívať, v akom stave je koryto miestneho potoka. Aj keď býva v Poltári, popri tom, že je okresný predseda SMER-SD, mu už na takéto maličkosti naozaj neostáva čas. Nehovoriac o tom, že by sa mohol a mal zaujímať aj o kvalitu vody odvádzanej týmto potokom. Ako však vidieť na bujnom poraste v koryte potoka, je pravdepodobne veľmi kvalitne prihnojovaný splaškami, ktoré sú odvádzané touto smradľavou stokou.

    Veľa v tomto smere nevyriešilo ani vybudovanie predraženej kanalizácie. Je nad sily terajšieho vedenia mesta uviesť tento nešvár do prijateľných medzí. Radšej venujú čas a energiu poriadaniu kdeakých potemkinovských akcií ako varenie halušiek, gombovecfest a pod. Pochopiteľne, veď toto privedie viac voličov. Nehovoriac o tom, že kampane sa robia lepšie za mestské peniaze, ako za svoje. Takže, hurá, šikovne to využime.

    Veľmi sa v tomto smere nepretrhne ani štátna správa. Veď načo by sa na Životnom prostredí Okresného úradu zapodievali niečím takým, ako kvalita životného prostredia? Naposledy sa predviedli v prípade na Podhorskej ulici. Že tam novým potrubím dažďovej kanalizácie odtekajú sračky do potoka, nevadí ani im, ani vedeniu mesta. Hoci o tom na MsÚ veľmi dobre vedia.

Ján Štefančík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *