Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

AROGANCIA MOCI V PRAXI – POLTÁR MsZ 10. 5. 2018

    Toto rokovanie MsZ sa konalo v náhradnom termíne, keď v pôvodnom termíne sa nezišlo dosť poslancov. Dôvod bol jednoduchý: primátor opäť nerešpektoval rozhodnutie poslancov MsZ a presunul termín rokovania tak, ako len on uzná za vhodné.

   Na tomto rokovaní sa vyskytlo niekoľko momentov, ktoré v demokratickej spoločnosti by nemali mať miesto. A práve tieto sa budem snažiť občanom Poltára priblížiť.

   Prvý taký moment sa prejavil hneď na začiatku rokovania, keď poslankyňa Tóčiková sa snažila oznámiť, že kolegyňa poslankyňa Brisudová pre pracovné vyťaženie príde neskôr. Arogancia primátora sa prejavila hneď, keď zahriakol poslankyňu Tóčikovú a nenechal ju ani dohovoriť. Vysvetlil zúčastneným, že len a len jemu sa majú poslanci ospravedlniť. Primátor stále žije v omyle, že on je nadriadený poslancom. Zabúda, že poslanci sú volení občanmi, tak ako aj on, zodpovedajú sa občanom. Poslanec sa nemusí ospravedlniť, nie je vôbec dôležitý postoj primátora k danej neprítomnosti poslanca. Je dobrým zvykom, že poslanec akýmkoľvek spôsobom oznámi svoju neúčasť na rokovaní. Prikladám foto:

MsZ 10.5.2018 4

     Poslankyňa Tóčiková navrhla rozšíriť program o jeden bod, kde by sa prerokoval spôsob opravy komunikácie medzi garážami. Hoci sa o tejto komunikácii hovorí už niekoľko rokov, väčšina prítomných poslancov tento návrh neodhlasovala. Za tento bod hlasovali len poslanci Pitliak, Tóčiková a Jánošík. Proti boli poslanci Baník, Balog. Ostatní poslanci Račko, Kulich, Sitor sa zdržali. Prikladám foto:

MsZ 10.5.2018 3

MsZ 10.5.2018 2

   Rokovanie prebiehalo v zaužívanom tempe, až keď poslanec, zároveň viceprimátor Balog neudržal svoje emócie v prijateľných hraniciach a najprv poslanca Jánošíka neúmerne zvýšeným hlasom zahriakol, neskôr sa rozkričal ešte na ďalších dvoch poslancov. Od tohto poslanca, ktorý ako miestny veterinár najlepšie rozumie školstvu, by som takéto správanie nikdy nečakal. Škoda, že sa kladne neprejavil pri problémoch so ZUŠ. Mne to začínalo pripadať ako v Ruskej dume (parlamente) keď tam pôsobil Žirinovskij.

   Taktiež prednosta MsÚ p. Olšiak pokladal za normálne, keď sa snažil zastaviť a zosmiešniť poslanca Kamasa, ktorý hovoril adresne a k veci. Nie je to prvý krát, keď si tento úradníček dovolil na rokovaní ozývať sa bez vyzvania.

   Korunu všetkému nasadil až poslanec Baník, keď sa ho poslankyňa Tóčiková spýtala na okolnosti otvorenia baru v areáli TJ. Pretože o tomto poslanci MsZ nerokovali, čo je dosť nevídané, nakoľko sa jedná o majetok mesta. Poslanec Baník jej výsmešnou formou vysvetlil, že on ako manažér TJ, uzavrel zmluvu s nejakým podnikateľom na otvorenie baru počas zápasov. Poslancovi Baníkovi nejak ušlo, že on bez rozhodnutia MsZ nemá žiadne právo nakladať s týmto majetkom mesta. Pretože podľa všetkého môže ísť o neoprávnené nakladanie s cudzím majetkom, čo je už trestným činom. Bude zaujímavé zistenie, či ostatní poslanci zaujmú voči tomuto konaniu nejaké stanovisko, alebo sa uspokoja s falošnou kolegialitou. Nie je to prvýkrát, keď sa tento poslanec pohrával so zákonom. V nedávnej minulosti navrhol udelenie pokarhania kolegovi poslancovi. Toto ešte rieši prokuratúra.

   Keď som v diskusii chcel ako občan poukázať na tieto nežiadúce praktiky, primátor ma s krikom zahriakol, že nemám právo hodnotiť poslancov. Dokonca mi pohrozil odobratím slova. Vo svojej arogantnej bohorovnosti si títo nami volení občania nechcú uvedomiť, že sa stali verejne činnými osobami a musia zniesť väčšiu mieru kritiky voči svojmu konaniu.

Toto všetko sú skutočnosti, ktoré môžete zhliadnuť na videozázname tu: https://vimeo.com/269728814 a tu: https://vimeo.com/270160999 .

   Perlička nakoniec. V poslaneckom zbore sedí poslanec, ktorý ako predseda komisie pre ochranu verejného záujmu po pol druha roku od volieb zisťoval, čo je jeho povinnosťou. Keď som si dovolil ho kritizovať za neznalosť povinností, odkázal mi, že mi v živote už ruku nepodá. Nejak som nepostrehol, žeby sa tvorili pred ním rady podania ruky chtivých občanov. A napodiv, tiež spávam dobre a nejak mi to nechýba. Ak by chcel niekto vedieť kto je tento bezvýznamný poslanec, áno je to poslanec Račko.

   Ostáva len dúfať, že počas volieb v novembri si občania dobre rozmyslia, komu preukážu dôveru a odovzdajú svoj hlas.

Ján Štefančík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *