Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ukladanie KO na skládku nie je jeho likvidácia.

     Je to najväčšia záťaž životného prostredia v prítomnosti aj v budúcnosti.

V minulosti sme odmietli zamýšľané vybudovanie „Plazmovej spaľovne“ pri úložisku KO v Brezničke. To odmietnutie bolo správne.

     V tejto dobe sa na Slovensku rozbieha projekt ZEVO, v rámci ktorého sa plánuje na Slovensku vybudovať 5 centier ktorých súčasťou budú tzv. spaľovne KO. Jedna je v pláne aj v BB kraji.

Viac sa môžete dočítať v článku regionálneho riaditeľa spoločnosti EWIA a.s. https://ladislavhalasz.blog.sme.sk/c/562247/preco-v-sali-nerastie-vlna-odporu-proti-zevo-pretoze-salania-dali-prednost-faktom.html

Tiež viac tu: https://www.ewia.sk/

Bolo by veľmi výhodné, keby sa vedenie mesta Poltár pokúsilo získať umiestnenie tohto projektu v tom mieste, kde mala byť už spomenutá Plazmová spaľovňa.

Ešte výhodnejšie pre občanov Poltára by bolo, ak by sa toto zariadenie podarilo vybudovať priamo v Poltári v blízkosti tzv. Sklárskeho sídliska.

1/ Vyrobené teplo by sa mohlo ponúknuť miestnej kotolni, ktorá spaľuje štiepku. Vieme, že nadmerné štiepkovanie vedie k poškodzovaniu životného prostredia.

2/ Vyrobená el. energia by mohla byť dodávaná SSE cestou pripájacieho bodu v bývalej sklárni.

3/ Najväčší profit by mali občania PT na nižšej cene za vývoz KO, pretože vývozná vzdialenosť by bola oveľa nižšia ako súčasná na skládku Brezničke.

Dobre vieme, že kapacita skládky je už len cca 1 – 1,5 roka. Vývozná vzdialenosť ešte viac „narastie“.

5/ Mesto Poltár by získalo výhodnú investíciu v oblasti zamestnanosti, približne 200 pracovných miest. A to v súčasnej situácii by nám nemalo byť ľahostajné.

 

Ján Štefančík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *