Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ROKOVANIE MsZ alebo tragikomédia?

Dňa 20. 4. 2017 sa uskutočnilo zasadnutie MsZ v Poltári. Opäť som sa ako obyčajne, aj tentokrát zúčastnil ako jeden z „hojného“ počtu občanov /až traja/ ktorí sú zvedaví, čo nám „navaria“ naši páni poslanci na čele s naším neomylným primátorom. Bez ohľadu na to, či nám to bude aj chutiť. Veď opäť sme sa mali možnosť presvedčiť, že náš pán primátor si vystačí so svojím poradcom, prednostom MsÚ. Ale teraz k veci.

Navrhnutý program bol bez zmeny schválený. Podľa môjho skromného názoru mohol byť rozšírený aspoň o jeden bod a to o rekonštrukciu ciest okolo bytových domov J K M, E, tiež cesta v Zelenom od zvonice smerom ku tehelni. A samozrejme aj ďalšie, ktoré sú v havarijnom stave.

Menšia eufória zavládla pri prejednávaní bodu týkajúceho sa rekonštrukcie kultúrneho domu. Túto si dovolili narušiť len niektorí opoziční poslanci, ktorí chceli mať jasno ohľadom financovania tejto akcie. Plánované výdavky sú 1 980 478 € čiže takmer 2 milióny. Spoluúčasť mesta 99 000 € plus neoprávnené náklady viac ako 400 000 €.

Nemenej povznesenú náladu sa snažil navodiť prednosta MsÚ oznámením, že bola podaná žiadosť SZĽH na základe ich ponuky vybudovať Zimnú športovú halu. Aj keď sprvu nebol veľmi ochotný, napriek otázkam niektorých poslancov, oboznámiť prítomných o podrobnostiach, pravdepodobne z obavy, aby sa náhodou občania nedozvedeli včas o chystaných megainvestíciách bez ich vedomia, nakoniec zvíťazila možnosť pochváliť sa. A tak sme mali možnosť dozvedieť sa, že najlepšia lokalita, aj podľa očakávania, je ohraničená blokom E, garážami, Tescom a telocvičňou. Tiež, že ročne by nás mala prevádzka stáť cca 190 000 €. Nehovoria o tom, že už teraz je problém nájsť v rozpočte financie na opravu podlahy v telocvični. Za pozornosť slúži aj zmienka o už existujúcich parkovacích plochách, ktoré sú vraj nevyužité. Takže, obyvatelia bloku E, je celkom možné, že v prípade konania nejakej väčšej akcie v tejto hale budú musieť prácne hľadať miesto na zaparkovanie.

Je zarážajúce, že namiesto toho, aby sa aspoň prejavila snaha opýtať sa občanov, čo je podľa nich dôležitejšie, či tieto dve megainvestície alebo rekonštrukcia rozbitých komunikácií, opäť sa prejavila snaha toto uhrať v utajenom režime a občanov postaviť pred hotovú vec. Veď skúsenosti už sú zo spackanej a predraženej prestavby jedálne na polikliniku a tiež z prestavby internátu.

Nechcem tým vôbec povedať, že rekonštrukcia KD nie je potrebná. Práve naopak, KD už mal byť dávno zrekonštruovaný. Veď aj teraz bol len „oprášený“ projekt ešte z čias bývalého nebohého primátora, niekoľko rokov ležiaci v šuplíku. V tom čase to pravdepodobne mohlo byť o poznanie lacnejšie.

Zlatým klincom rokovania bola diskusia, v ktorej som sa ako občan, snažil poukázať na niektoré praktiky a nedostatky v našej samospráve. Spomenul som, ako nám ušli financie, keď vedenie mesta si nevšimlo možnosť získať dotácie na opatrovateľky až vo výške 500€ mesačne na jednu opatrovateľku. Tiež som sa snažil navrhnúť niektoré možnosti ako zlepšiť otvorenosť samosprávy a informovanosť občanov tak, ako to už robia niektorí starostovia a primátori. No to som asi nemal robiť, pretože sa mi od primátora dostalo poučenia ako nemám hovoriť do toho, čomu nerozumiem. Tiež mi bolo oznámené, že podal na mňa trestné oznámenie v súvislosti s článkom: Premárnená šanca v Poltári. O tom ako po mne primátor ziapal, si môže každý vytvoriť mienku pozretím videozáznamu, keď bude zverejnený na stránke mesta. Samozrejme, ak bude zverejnený kompletný a bez cenzúry.

Ján Štefančík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *