Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Prečo poslanci MsZ v Poltári ,,utopili“ ELWISa?

    Dňa 27. 8. 2020 poslanci MsZ svojím rozhodnutím zrušili už schválené uznesenie o zavedení elektronického sledovania vývozu KO. Tento systém od firmy JRK Slovensko pod názvom ELWIS už mal byť tento rok zavedený v rodinných domoch a od 1. 1. 2021 aj v bytovkách. Tento systém mal zabezpečiť, aby občania platili len za skutočne vyvezený a na skládku uložený odpad.

   Na zdôvodnenie tohto nepremysleného rozhodnutia, ktorým sa postavili proti záujmom občanov Poltára, použili dva pseudoargumenty.

   1/ systém je pre vlastníkov RD nespravodlivý, pretože nerozlišuje skutočnú váhu KO v kuka nádobe.

   Tento pseudoargument som sa snažil pripomienkou vyvrátiť. Od 1. 1. 2023 bude povinnosť vážiť vysýpané nádoby s KO priamo na zbernom vozidle. Systém ELWIS je už na túto situáciu pripravený a je schopný údaje váhy namontovanej na zbernom vozidle evidovať.

   Odpoveď manažéra Združenia obcí pre likvidáciu KO a zároveň poslanca Račka bola, že sa to momentálne asi nedá zrealizovať a budú musieť zakúpiť nové zberové vozy. „Dvojfunkčný“ poslanec Račko buď nevie, alebo zavádza. Zisťoval som, aká je pravda a oslovil som zástupcu firmy, ktorá dodáva a montuje váhy na nadstavby zberových vozov a oboznámil som ho s typom vysýpacej nadstavby a ten mi potvrdil, že na tento typ od výrobcu, ktorý je uvedený na štítku (foto) je možné váhy včetne skenerov RFID čipov a QR kódov namontovať.

    2/ Druhý pseudoargument bol, že pre bytovky sa tento systém nedá použiť, lebo vraj budú nosiť cudzí občania KO do kontajnerov pri bytovkách.

    Na odstránenie tejto možnosti sa zo začiatku uvažovalo o vybudovaní uzavretých stojísk. Zástupkyňa firmy JRK však prišla s návrhom, ktorý je omnoho lacnejší a jednoduchší. Navrhla dodatočne namontovať na každý kontajner tzv. gravitačný zámok. Bližšie informácie si každý môže zistiť tu: https://www.menejodpadu.sk/wp-content/uploads/2020/03/PL-Gravitačné-zámky-SK-Web-1.pdf

    A pán poslanec Račko sa nemusí báť, zamestancov pri vysýpaní to nijako nezdrží, pretože pri preklopení sa veko samé otvorí.

    S týmto však súvisí ešte jedna dôležitá záležitosť. Od 1. 1. 2021 bude povinné separovať kuchynský odpad. No a za zber a odvoz tohto odpadu budeme musieť platiť. Podľa predbežných prepočtov to má byť až 10 € na osobu/rok.

   No a teraz to, na čo rozumčeky niektorých našich poslancov nestačili. My za tento kuchynský odpad už platíme, pretože doteraz sa ukladal na skládku. A práve ELWIS toto mal vyriešiť. Pretože túto sumu, ktorú budeme musieť zaplatiť navyše, by nám ELWIS jednoducho „odrátal“ z položky zmesový komunálny odpad.

   Takže páni poslanci MsZ skúste si „pospytovať“ svoje svedomie a prídete na to, čo ste svojím „oportunistickým“ hlasovaním dňa 27. 8. 2020 spôsobili občanom Poltára.

    Ako občiansky aktivista, žiadam touto cestou primátorku Poltára, aby tento problém opäť predložila MsZ a to na najbližšej schôdzi.

Poslancov MsZ žiadam, aby prehodnotili rozhodnutie z 27. 8. 2020 a prestali škodiť svojim voličom.

Ján Štefančík

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *