Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

PRÁVA A POVINNOSTI KOMUNÁLNYCH POSLANCOV

    Dovolím si tvrdiť, že je mizivé množstvo tých poslancov, ktorí poznajú svoje práva a taktiež povinnosti. Ruku na srdce, vážení obecní a mestskí poslanci, koľkí z Vás poznajú detailne zákon 369/1990 Z.z. ? Zákon, ktorý je alfou a omegou pre každého komunálneho poslanca. Tak, ako je pre kresťana základom viery modlitba Otčenáš, pre ostatných povedzme, malá násobilka. Od tohto zákona sa odvíja rokovací poriadok zastupiteľstva a tiež komisií, zriadených zastupiteľstvom.

   Už viac ako 5 rokov sa pravidelne zúčastňujem zasadnutí MsZ v Poltári. Tiež, ako aktívny člen OZ ZOMOS /občianske združenie Združenie Občanov Miest a Obcí Slovenska/ mám vďaka ostatným členom tohto OZ prehľad o dianí v iných obciach a mestách. Vďaka tomu som dospel k nasledujúcemu poznaniu. Tam, kde vychytralý starosta, alebo primátor zneužíva svoju funkciu väčšinou vo svoj prospech, robí to len vďaka tomu, že miestni poslanci nepoznajú svoje základné práva a povinnosti. Alebo, čo je ešte horšie, väčšina poslancov ho v tom priamo, alebo nepriamo podporuje. Sú prípady, ako napr. v našom MsZ, kde primátor má väčšinu poslancov MsZ v opozícii, v konečnom dôsledku si dokáže presadiť svoje predstavy, ktoré nie vždy sú vo verejnom záujme, ale len v záujme jemu blízkeho okruhu občanov.

    Skúsenosť ma vedie k záveru, že toto je možné len preto, že nie všetci poslanci poznajú vyššie citovaný zákon a nevyužijú možnosti, ktoré im tento zákon dáva. Týka sa to hlavne komisie pre ochranu verejného záujmu.

   Samozrejme, nedovolím si tvrdiť, že ďalšie zákony, ktoré súvisia z vykonávaním mandátu komunálneho poslanca, alebo starostu, či primátora, nie sú dôležité. Ale tak, ako právnik, prokurátor alebo sudca, aj poslanec sa musí oboznámiť s príslušným zákonom, ktorý sa dotýka prejednávaného materiálu.

   Dôležité je vykonávať svoj mandát pre blaho občanov, ktorých zastupuje. Nie pre naplnenie nejakých svojich zištných cieľov.Toto by mal mať na pamäti každý občan, ktorý sa rozhodne kandidovať na funkciu starostu, primátora alebo komunálneho poslanca.

Ján Štefančík

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *