Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Poltár v ohrození investičných nomádov

SME.sk >Blog.SME.sk > Rudolf Pado> Občiansky aktivizmus

5.9.2018 o 6:09

    V čase letných prázdnin sa na Enviroportáli a úradných tabuliach dotknutých obcí objavil zámer, ktorý má potenciál zásadným spôsobom ovplyvniť kvalitu života občanov. To si investiční nomádi   (kočovníci) vyhliadli novú obeť.  

   Je to ako cez kopirák: firemné trójske kone, obsahovo ten istý projekt s údajmi nastavenými na tú-ktorú lokalitu, stretávanie sa s predstaviteľmi verejnej správy poza chrbát verejnosti, klamlivé a marketingovo upravené tvrdenia … Potom, čo dostali na frak v Liptovskom Hrádku , prešli Šamorínom obtreli sa o Vranov nad Topľou hlásia ich výskyt v meste Poltár.  Vyše 100 miliónov preinvestovaných eur – zatiaľ neznámeho pôvodu  –  a 80 pracovných miest má byť meradlom pokroku. 

V Liptovskom Hrádku narazila firma INECO Banská Bystrica na mohutný občiansky odpor. „Časová os“ demaskuje v koho záujme konali samosprávy pred prevalením sa kauzy …     

      Tu sa počas prebiehajúcich letných prázdnin „predložil“ občanom na pripomienkovanie zámer s ušľachtilým názvom Zariadenie na zhodnotenie komunálneho odpadu plazmovou technológiou v lokalite Poltár,“  za ktorým stojí SPV Dálovce, s. r. o. so sídlom v Bratislave – aktuálny to dlžník Finančnej správy s nulovým vlastným kapitálom  –  v zastúpení INECO, s. r.o., Banská Bystrica.

    Zariadenie – situované v meste Poltár, m.č. Zelené, neďaleko od zaplavenej jamy po povrchovej ťažbe kaolínu, má „zhodnotiť“ cca 100 000 ton komunálneho odpadu, pričom okresy Brezno, Detva, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Banská Bystrica a Zvolen vyprodukovali v roku 2017 – podľa údajov v samotnom zámere – spolu 104 202 t zmesového komunálneho odpadu. Všetky argumenty v neprospech tejto technológie, vrátane priorít záväznej hierarchie odpadového hospodárstva je zbytočné papagájovať a komentovať, nakoľko zazneli v rámci kauzy Stop spaľovni pod Tatrami.“

 

    Len malá ukážka. Predkladateľ zámeru napr. tvrdí: „ Jedno z prvých zariadení na komunálny odpad s pomerne komplexným systémom štvrtej generácie v rámci EU je postavené v Tees Valley v severnom Anglicku, kde je spustená do skúšobnej prevádzky (začiatok roka 2016) systém TS1 (inštalovaná kapacita na likvidáciu komunálneho odpadu je 1 000 ton denne) a rozostavaný systém TS2 (inštalovaná kapacita na likvidáciu komunálneho odpadu je 1 000 ton denne, plánované dokončenie 2019). Systém sa nachádza v priemyselnom parku v Tees Valley, neďaleko Durhamu.“   

 Realita: Investor, popredná americká spoločnosť so 75 ročnou históriou, ktorá zamestnáva po celom svete dvadsať tisíc ľudí a má ročné tržby takmer desať miliárd USD, dňa 04.04.2016 oznámila, že končí s realizáciou projektu týchto dvoch spaľovní. Testovania a analýzy  totiž preukázali, že vzniknuté konštrukčné a prevádzkové problémy by si vyžadovali priveľa ďalších investícií a času na ich odstránenie.

   Ďalej, splyňovanie, pyrolýza a plazmové spaľovne majú neutešený rekord v počte porúch, výbuchov a vyraďovania z prevádzky, ktoré sú zdokumentované napr: tu.

   A nielen občania Poltára by nemali zabúdať ani ďalší príbeh „zhodnocovania“ plastov: Vďaka najvyššej eurofondovej dotácii – a aj v tomto zámere ide predovšetkým o eurofondy a nie o životné prostredie  – v histórii odpadového hospodárstva na Slovensku stojí  pri Lučenci recyklačná fabrika, údajne prepojená na SNS, v ktorej sa „stratilo“14 miliónov eur z eurofondov. Spoločnosť  PWR-Plastic Waste Recycling  – spájaná s kauzou predaja emisií Interblue Group – tu mala meniť staré použité plasty na ropné látky, teda na naftu a vykurovací olej. Firma dostala už v roku 2009 dotáciu z eurofondov a praktický nič nevyrobila. Následne sa ozvali dodávatelia zo zahraničia, ako aj z ministerstva životného prostredia, ktoré požadovalo vrátenie  finančného príspevku. Veritelia a súdy však dali firme – absolútne nemorálne – druhú šancu prostredníctvom jej reštrukturalizácie.

   Vráťme sa však k zámeru v Poltári. Kým obecné zastupiteľstvo v dotknutej obci Breznička dalo tomuto projektu jednoznačnú stopku, poltárski aktivisti organizujú petičnú akciu, smerácky primátor Poltára Pavel Gavalec mlčí, ak opomenieme farizejský dotazník na internetovej stránke mesta Názor občanov mesta Poltár na plánovanú výstavbu zariadenia na zhodnotenie komunálneho odpadu plazmovou technológiou.“  

Nečudo. Tento projekt má potenciál zlomiť komunálne väzy ktorémukoľvek politikovi a tak je potrebné ukryť jasný postoj za vývoj verejnej mienky a názorové vajatanie potiahnuť čo najbližšie k bránam 10. novembra 2018. To ostatné je už len o občanoch.  

Súvisiace články:

Poltár: Asistuje polícia pri vytváraní nelegálnych skládok odpadu?  

Akú kvalitu garantujú eurofondy?

Keď ruka ruku myje …

Doplnené dňa 05.09.2018.

Nesúhlasné stanovisko mesta Poltár: https://www.poltar.sk/uradna-tabula/stanovisko-mesta-poltar-k-zameru-zariadenie-na-zhodnotenie-komunalneho-odpadu-plazmovou-technologiou-v-lokalite-poltar-16.html – zaslané Ministerstvu životného prostredia SR – bolo zverejnené na internetovej stránke mesta dňa 04.09.2018 (dátum zvesenia 20.09.2018).

  Autor: Rudolf Pado – OZ TATRY

Materiál spracovaný firmou INECO s. r. o. nájdete tu.     Je na škodu veci, že toto stanovisko mesta (primátora?) nebolo prejednané na MsZ a nebolo prijaté príslušné uznesenie. Môžme len hádať, prečo to primátor tak dlho držal v tajnosti pred občanmi Poltára. Ozvať sa až po vlne odporu občanov, je v prípade primátora obyčajný, nemiestny alibizmus.

Ján Štefančík

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *