Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

OSOBNOSTI Z POLTÁRA A REALITA

V meste sa objavil zoznam „osobností“ z Poltára, nachystaný do publikácie, ktorú pripravuje PhDr. František Mihály, spisovateľ pôsobiaci v Lučenci. Je na škodu veci, že tento zoznam nebol vytvorený na základe širšej verejnej diskusie alebo aspoň poslancami na MsZ, ale len v úzkom kruhu niekoľkých osôb vedenia mesta.

Celý tento zoznam obsahuje 61 mien adeptov na titul osobnosť Poltára. No a tu vidím kameň úrazu. Osobnosťou sa človek nestáva tým, že ho tam niekto navrhne, alebo bol, či je členom tej správnej politickej strany, ale tým, že počas svojho života niečo vytvoril, alebo svojím morálnym životným postojom bol príkladom pre ostatných, čiže je morálna autorita.

No a práve v tomto zozname vidím málo takých osobností ako napr. Ján Mlynárik, František Kubinec, Martin Kubinec a niekoľko ďalších, ktorých však spočítam na prstoch dvoch rúk. A nie je to len môj subjektívny názor, ale sa s ním stotožňujú aj mnohí ďalší, s ktorými som na túto tému hovoril. V súvislosti s týmto zoznamom môžeme smelo použiť také priliehavé výrazy, ktoré sa používajú v ekonomike ako inflácia a devalvácia. Tým, že zoznam zasiahla hyperinflácia osôb, ktoré tam nepatria, devalvujú hodnotu skutočných osobností v tomto zozname.

Do tohto zoznamu určite nepatrí dlhoročný predseda MNV v Poltári p. PK, ktorý sa v minulosti počas vykonávania funkcie najviac podieľal na združstevňovaní, čiže násilným naháňaním roľníkov do miestneho JRD aj cestou represálií. A čo je podstatné, bol vysokým funkcionárom KSČ.

Tiež tam nepatrí dlhoročný predseda JRD p.JC, taktiež vysoký funkcionár KSČ. A čo je tiež dôležité vedieť, podľa niektorých informácií mal nemalý podiel na zadlžovaní JRD.

Morálnou autoritou určite nie je p.IG, človek, ktorý ešte pred zvolením za prezidenta, sa podľa všetkého aj keď možno nepriamo, podieľal na páchaní trestnej činnosti štátnych orgánov voči prvému prezidentovi SR a jeho rodine. No a podľa niektorých poznatkov, je tiež jeden z mnohých, kto sa podpísal na likvidácii sklárskej výroby v Poltári. Napriek tomu, že pred každými voľbami prišiel nasľubovať, ako sa pričiní, aby skláreň vyrábala, čím by sa udržala zamestnanosť. Výsledok máme možnosť vidieť v skutočnosti.

Taktiež je tam pár mien, pri ktorých sa mnohí pozastavia, pretože by osobnosťou mali byť aj tí, ktorí vďaka funkciám znásobili svoje majetky neúmerne príjmom, ale úmerne dostupným informáciám a dravej nenažranosti. Takže antiosobnosti. Však občania Poltára sa navzájom dobre poznajú, tak budú vedieť o koho sa jedná, netreba menovať.

Vidieť bývalého celoživotného pracovníka ŠTB p.JJ, nominovaného v zozname na osobnosť uvedenú v pripravovanej publikácii je už len zlým snom a smutnou skutočnosťou. Pracovníka tej ŠTB, ktorá sa iniciatívne podieľala na likvidácii našich občanov. To len na vysvetlenie pre tých, ktorým skratka ŠTB nič nehovorí. Žiada sa len poznamenať, že ho do zoznamu navrhol primátor.

No, a vidieť v zozname meno terajšieho primátora p.PG a jeho komplica p.PO, prednostu MsÚ, to je priam vrcholný zážitok. To snáď nemyslí nikto vážne, nazvať túto dvojicu osobnosťami? Na ich adresu sa žiada napísať, že treba mať v sebe veľkú dávku bezočivosti dať sa nanominovať do tejto publikácie. To je výsmech všetkým slušným ľuďom, občanom Poltára.

Aspoň takto som si pokladal za povinnosť vyjadriť nesúhlas z navrhnutým zoznamom, pretože po oboznámení sa s ním spenilo krv nelen mne, ale aj mnohým ďalším občanom Poltára. Iste mnohí budú mať výhrady aj voči ďalším menám tohto zoznamu, ale toto je to najhoršie minimum týchto nominácií, pretože ak by toto mali byť osobnosti, tak Zbohom, zdravý rozum. Je až zarážajúce vidieť snahu vytvárať zdanie bezúhonnosti až výnimočnosti u niekoho, čo toho nie je hoden. Aj za cenu zavádzania autora pripravovanej publikácie a budúcich čitateľov nomináciou takýchto pseudoosobností. Je pravda, že sú to väčšinou rodáci, alebo dlhoroční obyvatelia Poltára, ale to ešte neznamená že by automaticky boli aj osobnosťami.

Pre tých, čo vydržali čítať až potiaľto, ako dezert ponúkam spomínaný zoznam nominovaných:

1.Abelovský Michal, 2. Altmann Gabriel, 3. Cienik Jaroslav, 4. Danko Ján. 5. Ďuričeková Magdaléna, 6. Gallo Ján, 7. Gašparovič Ivan, 8. Gavalec Pavel, 9. Herczegová Viera, 10. Horváth Emil st., 11. Janků Peter, 12. Jóna Eugen, 13. Kapec Pavel, 14. Karasová Zlata, 15. Kasáč Zdenko, 16. Kelemen Milan, 17. Kleinová Jolana, 18. Klembasová Edita. 19. Klincková Janka, 20. Kmeťová Anna, 21. Kobliček Tibor, 22. Koršó Ján, 23. Kostúr Ján, 24. Košťálik Ján, 25. Krňan František, 26. Kubinec František, 27. Kubinec Martin, 28. Leng Ladislav, 29. Leskovec Zoltán, 30. Lomenčík Július, 31. Maňka Vladimír, 32. Márton Milan, 33. Mäkká Mária, 34. Mlynárik Ján Zoltán, 35. Olšiak Pavel, 36. Orság Ľudovít, 37. Palanová Adela. 38. Pančíková Marta, 39. Pástor Július, 40. Petrus Peter, 41. Rell František, 42. Sedlický Tibor, 43. Schramm Ladislav, 44. Slavkovská Elena, 45. Slivka Rudolf, 46. Slebodníková Ľuboslava, 47. Spišiak Igor, 48. Srniš Gustáv, 49. Szabó Marek, 50. Teplan Igor, 51. Žilák Daniel, 52. Žilák František, 53. Žilák Ján (1928-2009), 54. Žilák Ján ( *1952).

1.Mgr. Jana Lauková, 2. MUDr.Andrea Baníková, 3. Mgr. Jozef Haľko, 4. JUDr.Ján Jucha, 5. Július Mečiar, 6. JUDr. Miroslav Račko, 7. Mgr. art. Mária Sihelská.

Ján Štefančík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *