Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

OPATROVATEĽSKÁ SLUŽBA V POLTÁRI

Dňa 18. 2. 2016 na riadnom zasadnutí MsZ bol mimo iného predložený rozpočet opatrovateľskej služby na rok 2016. Tento rozpočet nebol poslaneckým zborom schválený, pretože bol pripravený povrchne a pokus o navýšenie pôvodne schváleného rozpočtu bol rozporuplný. Na rokovanie neboli predložené riadne pripravené materiály tak, ako to požadovala ekonomická komisia.

Z toho dôvodu poslanci zaujali zodpovedné stanovisko a takto predloženú požiadavku na navýšenie neschválili. Dospelo sa k dohode, že ekonomické oddelenie pripraví ďalšie podklady, a za účelom prejednania tohto bodu bude zvolaná čo najskôr neplánovaná schôdza. Je na počudovanie, že termín „čo najskôr“ trval našim úradníkom na MsÚ 22 dní. Nehovoriac o tom, že požiadavka o navýšenie rozpočtu na mzdy opatrovateliek o 46.725 € je určite prehnaná, keď podľa všetkého to vychádza na mierne navýšenie vo výške 3.988€ na celý rok. Čiže nie je  zo strany primátora dôvod na akýkoľvek pokus o zdržiavanie zvýšenia počtu opatrovateliek.

Následne pripájam tabuľku v ktorej vidieť niekoľko rozporov. Nie je napr. jasné, prečo je potrebné prijať viac opatrovateliek, keď príjmy za opatrovateľskú službu sú v pôvodne schválenom rozpočte o 836€ nižšie oproti roku 2015.

Tiež si dovolím poukázať na to, ako riešia peniaze na opatrovateľskú službu v iných mestách. Keby sa naši úradníci venovali náležite svojej práci, mohlo sa aj u nás riešiť obdobným spôsobom ako napr. v Prešove. Jednoduchým prepočtom prídeme na to, že nám len v tomto prípade ušlo v prípade zamestnania 24 opatrovateliek približne 144.000€. Ako dôkaz pripájam príslušný článok.

V Prešove chcú zamestnať viac opatrovateliek

Prešovská samospráva uspela s projektom domácej opatrovateľskej služby, o ktorý sa uchádzala prostredníctvom Implementačnej agentúry Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Mesačne tak získa na jej poskytovanie do 30.000 eur. Informoval o tom tlačový referent Mestského úradu v Prešove Milan Grejták.

„Mesto tak môže nielen doplniť stav zamestnancov domácej opatrovateľskej služby, ale zároveň to preň bude znamenať výraznú úsporu finančných prostriedkov. Samozrejme, chceme pritom zachovať kvalitatívnu úroveň poskytovaných služieb,“ uviedla primátorka mesta Andrea Turčanová.

Radnica na každé zo 60 pracovných miest domácej opatrovateľskej služby môže vďaka projektu získať približne 500 eur mesačne.

„Celkovo vlani mesto poskytlo opatrovateľskú službu 172 klientom, na čo vynaložilo viac ako 505.000 eur. Príjmy od klientov predstavovali necelých 102.000 eur. Vďaka projektu teraz usporíme približne polovicu nákladov“.

Občania mesta Poltár by sa mali oprávnene pýtať primátora a jeho úradníkov čo to je: ľahostajnosť, či neznalosť svojich povinností? Za čo si chcú deliť prémie už nielen na konci roka, ale ako sa potichu hovorí údajne aj na polroku?

Ján Štefančík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *