Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
október 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
« aug    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Kto má zásluhu na participatívnom rozpočte?

Tento článok venujem tým občanom, ktorí ešte nevedia, alebo nechcú vedieť, čo to vlastne je a kto má najväčšiu zásluhu na tom, že ho vôbec máme. No píšem ho hlavne pre Vás pán Marek Szabó zo Zeleného.

V roku 2016 poslankyňa Mgr. Martina Brisudová navrhla vyčleniť z rozpočtu mesta nejakú čiastku na participatívny rozpočet . Po dohode odsúhlasili poslanci MsZ na tento účel sumu 10 tis.€ . O tejto sume mohli rozhodnúť občania podaním projektov. Boli schválené 4 projekty, ktoré spĺňali stanovené kritériá.

V roku 2017 napriek návrhu vyčleniť väčšiu sumu, bolo opäť schválené len 10 tis.€. Pre veľký záujem nemohli byť uspokojení všetci záujemci. Opäť boli schválené len 4 projekty. Medzi inými aj projekt rekonštrukcie zvoničky v Zelenom, ktorého autorom bol podľa všetkého p. Marek Szabo. Na tento projekt bolo schválené 2 500 €. Znovu pripomínam, že nápad s participatívnym rozpočtom patrí Mgr. Martine Brisudovej. Že tento nápad mohol byť zrealizovaný, je zásluha všetkých poslancov MsZ. Ťažko potom pochopiť, keď sa na zrekonštruovanej zvoničke objavila tabuľa s nápisom, ktorého autorom ste podľa všetkého Vy, pán Marek Szabó.

Pán primátor si vlastne len splnil povinnosť ako konateľ mesta, keď podpísal uznesenie schválené MsZ. Neviem, akú zásluhu má prednosta MsÚ, okrem toho, že je úradníkom na MsÚ. Skôr by som si tam vedel predstaviť meno Zdeněk Pitliak, ktorý ako poslanec za mestskú časť Zelené často vystupuje na MsZ v prospech svojho volebného obvodu.

Viem, že dotácia z mesta v sume 2 500 € nemohla stačiť na túto rekonštrukciu a muselo sa to riešiť zbierkou od občanov. Je celkom možné, že prispeli aj obaja páni, ktorých mená sa zaskveli na tejto tabuli. Ale nechápem, p. Marek Szabó, kde sú potom mená tých ostatných darcov. Predpokladám, že tento text ešte prehodnotíte a dáte vyrobiť tabuľu s oveľa objektívnejším textom. Ak by sa Vám občas zadarilo zúčastniť na zasadnutí MsZ aspoň tak často, ako mne, budete mať väčší prehľad, a nespravíte Faux pas ako teraz.

Ján Štefančík

17 Odpovedajú na Kto má zásluhu na participatívnom rozpočte?

 • Pánovi Szabovi sa treba podakovať za aktivitu .Ja osobne sa čudujem že tí dvaja páni nemajú za svoj nesmrteľný prínos pre dobro občanov mesta aspoň malú mohylu alebo busty na mestskom úrade . Nuž ale čo nebolo môže byť.

  • Hahahah. Čo tam nejaké pamätné tabule! Navrhnem poslancom MsZ, nech schvália patričnú finančnú čiastku, ktorá by stačila na postavenie sôch ctených pánov aspoň v životnej veľkosti. (A možno sa nájdu aj „vďační sponzori“.) Umiestniť by som navrhoval na námestí vedľa pamätníka po bokoch. Veď či si nezaslúžia za zveľaďovanie mesta? Veď len tých pracovných miest čo zabez… pardón odplašili! A bude to aj turistická atrakcia (alegória na biblickú Golgotu). Ďakujem za nápad!

   • Ja navrhujem postaviť rovno mauzoleum rád prispejem nech aj LENIN vidi akých my tu mame dejatelov alebo kazatelov.

 • ja musim reagovat na vas komentar preto lebo o tom neviete vobec nic ako sa to vsetko zacalo ci to bol napad atd a ak by ste o tom nevedeli ak by nebol p szabo zvonica do dnesneho dna nie je opravena a mozno nikdy vdacny sme vsetkym obcanom ktori prispeli a zato im bolo aj podakovane a sme im nesmierne vdacni ze k oprave pomohli len neviem ci si to vie niekto predstavit tie vybavovacky okolo toho a nebyt tych dvoch panov ktori vam tak vadia na tej tabuli tak do dnes ta znonica je v povodnom stave len my dvaja vieme co nas to stalo usilia a casu a nervov aby sme to vsetko dali do poriadku a na adresu nasho pana poslanca sa nebudem radsej vyjadrovat lebo za cely ten cas co sme my vybavovali som ho videla len raz na mst zastupitelstve a nie je to jeho zasluha ze sme tie peniaze dostali kritizuje sa lahko len skutek usel aj tak p primatorovi dakujem ze nam vysli v ustrety co nam bolo treba a ked sa to tak vezme tu tabulku nemusi citat komu sa to nepaci my sme radi s p szabom ze sa podarila dobra vec a ostatni nech si piskaju abelovska

  • Pani Abelovská, z dvanástich projektov boli vybrané len štyri, uvedomte si, že tento projekt bol vybraný z dvanástich. Pomer poslancov je 7 ku 6. Bol som osobne dvakrát pozrieť chlapov na zvonici a pýtal som sa či im netreba niečo na pitie atď. Ako prvý hneď po hlasovaní som dal p. Szabó 50 euro na zbierku na zvoničku. Takže tak !

 • Mauzóleum je skvelý nápad. A v ňom sochy Paukovcov v životnej veľkosti. Nad nimi nápis TUNELÁRI s.r.o.

 • Pani Abelovská nedovolim si popierať prácu pána Szaboa , no s tou tabulkov ste p, Olsiakovi a primatorovi urobili medvediu sluzbu . Od obyvateťelov Zeleného by získali vdaku keby sa postarali o vybudovanie chodnika do Poltára ,ktorý je tak potrebný alebo vyasfaltovanie cesty od zvonice ku tehelni ,alebo opravy hlavnej cesty ved je to hanba Gavalcovi sa nič nedá tak povie opytajte sa ho.Vždy si najde nejaku výhovorku. Hovorí sa kto chce hladá sposoby komu sa nechce hladá dovody.

  • preco sa obyvatelia nespoja a nejdu na mst zastupitelstvo spolu jednotne za tu cestu bojovat kritizuje sa lahko ale pre dobru vec treba aj nieco urobit

   • Pani Abelovská žijeme v demokracii kde si ludia volia zástupcov vo volbách vtých minulých pán Gavalec v Zelenom prehral tak mu nabududuce nevysvecjte tabulky a využite svoj vplyv a energiu na zmysluplnejsiu vec npriklad chodník určiťe sa k vám pridá celá obec

 • Na poslednom MsZ, som p.Gavalcovi povedal, keď mi tvrdil, že diery na ceste v Zelenom sú zasypané a že teda všetko je OK, povedal som mu, že 11.09. som tadiaľ po daždi prešiel a pre mláky sa nedalo takmer prejsť.. Prosil so ho, aby ako provizórne riešenie do doby, keď sa cesta dá do stavu, kedy bude vyasfaltovana, aby sa spomínané diery zasypali cca 3 až 4 Svitaní jemného kamenného štrku. A keď nie, povedal som mu, že na budúce zastupiteľstvo zavolám Zelenancov, nech mu to povedia osobne !! V blízkom čase bude na oficiálnej stránke zverejnené video zo zasadnutia MsZ zo dňa 13.09. 2017 , ktoré potvrdia moje slova

 • Prepacte, malo byť 3 až ,4 aviami jemného štrku.

 • Pani Abelovska, na zvonicku schválili peniaze poslanci a zvyšok sa vyzbieralo. Stačilo napísať jednoduché poďakovanie všetkým, ak ste velmi chceli. Vy ste však ešte aj v takýchto Bohu blízkych veciach našli rovných a rovnejsich. A to je problém, ktorý sa ľudom nepáči. Vaša osobná iniciatíva by mala byť nová tabuľka, s ktorou budú ľudia spokojní. Pochybili ste, skúste to napraviť.

 • Prepáčte, ak budete mať súkromnú zvonicu, na tú si môžete vycapit, čo chcete. Ale táto je verejná.

  • Pán poslanec Pitliak viem že sa snažíte zastupovať obyvatelov Zeleného vrámci svojich možností a máte moju dôveru chcem Vás poprosiť ked su už schválené peniaze na záchranu Tureckého mosta aby se sa tejto veci venoval aby sa na to nezabudlo bola by to velká škoda keby sa ten most zrutil už by ho nikto nepostavil.

 • Na most bolo odsúhlasených 19.600 euro, ako spoluúčasť mesta na tomto projekte. Z Ministerstva kultury je na nás most vyčlenených cca 320.000 euro. Je mojou snahou a verím, že aj kolegov poslancov, tento tretí najstarší most v SR zachrániť.Blizsie podrobnosti sa dozviete z videonahrávky z MsZ zo dňa 12.09.2017 na oficiálnej stránke mesta Poltár. Teší ma Váš záujem o túto problematiku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *