Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kráľ Poltára?

Primátor zneužívanie svojej moci už ani nemaskuje.

Vyhraj voľby a môžeš všetko. Arogantný výrok jedného z najvplyvnejších predstaviteľov Smeru SD Pavla Pašku nachádza uplatnenie aj ďaleko od Bratislavy, aj v prípadoch na stovky honov vzdialených od veľkých peňazí. Paška a jemu podobní zrejme puknú od smiechu, ale napríklad v Poltári sa ním riadili ešte aj pri výbere učiteliek do materskej školy! To, čo sa v bezškrupulóznom svete bohatých vníma ako bezvýznamná bizarnosť, mení mestečko s tragickým nedostatkom pracovných miest na jednu z bášt kotlebizmu.

Primátor ako jediný pán

Päť voľných pracovných miest v materskej škole spôsobilo v Poltári menší rozruch. Mesto sa dlhodobo borí s vysokou nezamestnanosťou, podľa posledne zverejnených informácií sa stále pohybuje nad dvadsiatimi percentami. To znamená, že každý piaty obyvateľ Poltára v produktívnom veku nemá pravidelný príjem.

On, ale i celá jeho rodina iba živoria. Uvoľnené miesta učiteliek boli navyše ako šité pre tunajšie ženy, pretože mnohé z nich vyštudovali práve strednú pedagogickú školu v neďalekom Lučenci. Prácu však, až na jedinú výnimku, nedostali tie, ktoré mali potrebné vzdelanie aj prax.

Pri prijatí do pracovného pomeru rozhodovali úplne iné kritériá. Aké presne, to netuší ani riaditeľka Materskej školy na Sklárskej ulici Jana Abelovská: „Ja som síce bola prítomná na prijímacích pohovoroch, ale o prijatí uchádzačiek rozhodoval iba zriaďovateľ nášho zariadenia, konkrétne pán primátor. On si spravil vlastný úsudok a vybral, koho uznal za vhodného. Pravda je, že len jedna záujemkyňa spĺňa všetky predpoklady, ale na ministerstve školstva ma informovali, že ak si učiteľky v priebehu dvoch rokov vzdelanie doplnia, zákon neporušíme. Všetko je v poriadku.“

Výhody pre nevesty a frajerky

Že by bolo všetko v poriadku, to si obyvatelia mesta rozhodne nemyslia. Primátor mesta Pavel Gavalec sa totiž neostýchal v materskej škole zamestnať za peniaze mesta svoju nevestu Katarínu Gavalcovú. Ďalšiu učiteľku spravil z partnerky mestského poslanca Petra Sitora Adriany Kuzmániovej. Predškolskú výchovu malých detí zveril do rúk bývalej pracovníčky banky, ekonómky Kataríny Pinkovej.

„Rozčúlilo nás, že naše deti budú na školskú dochádzku pripravovať nediplomované, nekompetentné učiteľky, a spísali sme sťažnosť,“ hovorí Silvia Vargová, jedna z nespokojných matiek. Riaditeľka škôlky reagovala na protesty rodičov pozoruhodným tvrdením, že rodičia „nemajú čo zasahovať do výchovno- vzdelávacieho procesu“, akoby sa ich vlastné deti po vstupe do škôlky stali majetkom mesta, ale napokon sa predsa len snažila emócie utíšiť.

Zvolala rodičovské združenie a pozvala naň aj primátora Gavalca. Lenže primátorove nemiestne reči rodičov ešte viac nahnevali. „Povedal nám, že výber učiteliek bol jeho rozhodnutie a ak sa nám nepáči, máme si deti preložiť do inej škôlky,“ dozvedáme sa od pani Vargovej. „Správal sa, akoby mestská škôlka nemala slúžiť rodičom detí, ale jeho osobným cieľom.“

Učiteľka porazená ekonómkou

Z primátorovho svojvoľného rozdávania pracovných miest je znechutená aj neúspešná uchádzačka o miesto učiteľky Stanislava Boóczová: „Vyštudovala som predškolskú výchovu, už som aj pracovala ako učiteľka v materskej škole, spĺňala som všetky predpoklady na uvoľnené miesta. Ale pán primátor si ma nevybral. Podala som odvolanie, ani to nepomohlo. Vnímam to ako nespravodlivosť. Ak primátor mesta predo mnou uprednostnil ekonómku ako vhodnejšiu na miesto učiteľky, čo si mám o tom myslieť? Aké kritériá boli rozhodujúce?“

Na klientelistický výber učiteliek do materskej školy sme sa pýtali primátora Poltára Pavla Gavalca, ale vyhovoril sa, že v danej chvíli s nami nemôže hovoriť, aby sme mu zatelefonovali o hodinu. V dohodnutom čase však svoj telefón vypol a nasledujúci deň na naše volanie nereagoval vôbec.

Vyzerá to tak, že zneužívanie moci sa primátor Poltára Pavel Gavalec nesnaží ani len maskovať. Na pozícii najvplyvnejšieho predstaviteľa mesta sa cíti taký sebaistý, že neprejavuje ani najmenšiu snahu svoje rozhodnutia vysvetľovať či obhajovať. Obyvatelia mesta sa cítia frustrovaní, bezmocní a reagujú po svojom.

Počas posledných volieb do parlamentu šestnásť percent voličov z Poltára dalo hlas Kotlebovej Ľudovej strane Naše Slovensko. Fašisti sa tu stali hneď po Smere druhou najobľúbenejšou stranou.

PLUS 7 dní

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *