Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

HRDINKA O KTOREJ SA NEVIE.

    Táto príjemná a priateľská pani sa volá Vierka Berkyová. Keď sa stal tento príbeh, volala sa Oláhová. Keď sme boli deti, vyrastali sme v Šarampove (historický názov časti Poltára) bieli, čierni, to nám bolo jedno, hlavne že bola zábava.

    Vierka bola veľký výmyselník, nie len preto, že bola z pomedzi nás najstaršia, ale mala nad nami aj trocha dozor, mala vtedy okolo 17rokov. Hrali sme sa raz odpoludnia v potoku Poltarica kde sme mali hať, kúpavali sme sa tam a chytali ryby. Bolo to v mieste, kde je teraz mostík na futbalové ihrisko.

     Na tú chvíľu nikdy nezabudnem. Bolo to v nedeľu, okolo 16 hodiny, v tom čase totiž na Slanej Lehote zvykli vypúšťať hať aby mali na druhý deň znova čistú vodu na kúpanie. Bolo to pre nás veľké divadlo, keď odrazu nečakane prišiel príval vody, ktorá náhle stúpla aj o jeden meter. Všetci sme sa pratali z potoka, keď sme začuli hukot vody. A vtedy sa to stalo.

    Zazrel som, ako moja malá 4 ročná sestra padá do prívalovej, ako káva špinavej vody. V sekunde ju voda pohltila a ja som zazrel len jej malú rúčku mihnúť sa vo vode. Našťastie, bola snami aj Vierka, ktorá nehľadiac na vlastné nebezpečenstvo, vrhla sa do prívalovej vody a nejakým Božím zázrakom chytila moju malú sestru za ruku a pri najbližšom koreni sa zachytila a vydriapala sa s ňou na breh.

    Táto statočná žena ktorú si aj z jej manželom veľmi vážim, je veľmi pracovitá a celý život platila tomuto štátu dane. Bohužiaľ, je veľmi smutné že pre jej čestnosť a statočnosť ju jej zamestnávateľ práve teraz pred Vianocami vyhodil z roboty a to po 8 rokoch, hoci voči nej nebola nijaká sťažnosť. Týmto jej zamestnávateľom je Okresný úrad v Poltári a pani Vierka tam pracovala na čiastočný úväzok ako upratovačka. Ten čo ju vyhodil z roboty, sa volá P. Gavalec mladší.

Vierka pre mňa zostaneš navždy hrdina.

Michal Dudáš

Pavel Gavalec mladší:

(Fotka dostupná na stránke mesta Poltár. Upravil Ján Štefančík)

Jediným previnením Vierky Berkyovej bolo, že bola počas týchto volieb členkou Okrskovej volebnej komisie za politickú stranu, ktorá podporila novozvolenú primátorku Poltára.

Úprava: Ján Štefančík

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *