Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

AKO V POLTÁRI ŠTÁTNA SPRÁVA *ERIE NA OBČANOV.

    Dňa 15. 3. 2018 bude tomu mesiac, ako som poslal na Okresný úrad v Poltári žiadosť o poskytnutie nejakých informácií. Ak tipujete, že doteraz som nedostal odpoveď, tipujete správne. Spomenutú žiadosť prikladám v plnom znení.

Ján Štefančík, 987 01 Poltár

Okresný úrad

Odbor starostlivosti o životné prostredie

P O L T Á R V Poltári dňa 15. 2. 2018

VEC : Žiadosť o sprístupnenie informácie

Podľa zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám žiadam o

sprístupnenie nasledovných informácií v elektronickej /písomnej/ forme :

V predchádzajúcom období cca 1 – 5 rokov došlo na Podhorskej ulici z niektorých domov k prieniku splaškov do niekoľkých studní na tejto ulici. Je logické, že zo studní sa tieto splašky dostali aj do spodných vôd. V tom prípade je možné túto skutočnosť nazvať ekologickou haváriou.

Je dôvodné podozrenie, že niektorí obyvatelia tejto ulice odpadové vody odvádzajú do dažďovej kanalizácie. V blízkej budúcnosti bude zabezpečený dôkaz odobratím vzoriek z tejto kanalizácie. Táto v minulosti nestíhala pri väčších prívaloch dažďa tieto vody odvádzať, následkom čoho sa dostali do spomenutých studní. Inak všetci obyvatelia Podhorskej ulice nejakým spôsobom odvádzajú splašky do miestneho vodného toku. Ako dobre vieme, tento stav podľa platných zákonov už nemal existovať.

Mám zistené, že v minulosti niektorí obyvatelia Podhorskej ulice prejavili tento nevyhovujúci stav riešiť osadením malých domácich ČOV. Táto snaha sa však z Vašej strany nestretla s porozumením. Napriek tomu, že aj zákon 364/2004 Z.z. pripúšťa takúto alternatívu. Citujem z § 36 tohto zákona: Tam, kde výstavba verejnej kanalizácie nepredstavuje prínos pre životné prostredie alebo vyžaduje neprimerane vysoké náklady, možno použiť individuálne systémy alebo iné primerané systémy. Takýmito systémami sú najmä vodotesné žumpy alebo malé čistiarne odpadových vôd.

Otázka č.1: Kto je zodpovedný za prienik odpadových vôd do spodných vôd na ul. Podhorskej?

Otázka č.2: Akým spôsobom môže byť Váš úrad nápomocný pri odstránení tejto havárie.

Otázka č.3: V akom zákone ste našli oporu, keď ste zaujali odmietavý postoj k vybudovaniu

domácej ČOV napr. u p. Lehockého?

Otázka č.4: Akým spôsobom sa pričiníte o to, aby daný stav s vypúšťaním splaškov čím skôr

skončil?

Otázka č.5: Je v Poltári Váš úrad pre občanov, alebo občania pre úrad?

Za odpoveď ďakujem. Ján Štefančík

    Tak, ako na MsÚ v Poltári, aj na Okresný Úrad siahajú chápadlá tej istej chobotnice. Chobotnice, krytej systémom, ktorý vytvorila súčasná vládna koalícia. Dúfajme, že jej čas sa už naplnil a jej aktéri čoskoro odídu do politického pekla. Budeže to roboty, vyčistiť a vyvetrať po nich aj v Poltári.

Ján Štefančík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *