Informačná stránka o meste Poltár
Novinky
Facebook:
Kalendár:
september 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

ZHODNOCOVANIE BIOODPADU-vytvorí nové zelené pracovné miesta

Partnerské krajiny projektu Valorg zavádzajú na svojom území nové metódy zhodnocovania odpadov, čo si bude vyžadovať aj nové pracovné sily.

BRATISLAVA. Nielen triediť, ale najmä zhodnocovať biologický odpad a vzdelávať ľudí s nízkou kvalifikáciou, aby sa mohli zamestnať v tejto oblasti, je hlavným cieľom nového projektu s názvom Valorg, ktorý je podporený Európskou komisiou a zúčastňuje sa na ňom 17 partnerov z piatich členských krajín EÚ (Francúzsko, Belgicko, Cyprus, Španielsko a Slovensko).

Projekt je zameraný na tvorbu zelených pracovných miest v oblasti zhodnocovania organického odpadu. Ako dnes novinárom povedala Anna Szuhová, riaditeľka CKV Consult, ktorý je hlavným partnerom projektu na Slovensku, cieľom je dať ľuďom s nízkou kvalifikáciou možnosť zamestnať sa a zvýšiť týmto spôsobom zamestnanosť na Slovensku aj v EÚ.

Triedenie odpadu v súčasnosti nevytvára nové pracovné miesta, ale jeho zhodnocovanie má tento potenciál. Partnerské krajiny projektu zavádzajú na svojom území nové metódy zhodnocovania odpadov, čo si bude vyžadovať aj nové pracovné sily.

„Je to práca pre ľudí s nízkou kvalifikáciou, ktorým je nutné poskytnúť vzdelávacie kurzy,“ povedala Agnes Guth Costa, líderka celého projektu zo Štrasburgu. Dodala, že cieľom je priamo v teréne vytvoriť vzdelávacie programy, ktoré umožnia ľuďom s nízkym vzdelaním získať kvalifikáciu a lepšie zhodnocovať biologické odpady.

Do projektu preto zapojili aj univerzity, sociálne podniky, odborníkov z praxe a súkromnú sféru, ktoré by mali spoločne nájsť spôsoby lepšieho zhodnocovania zeleného odpadu, a tým aj zvyšovania zamestnanosti. Praktické vyskúšanie vzdelávacích programov prebieha na južnom Slovensku prostredníctvom regionálneho partnera Združenie obcí horného Žitného ostrova. Výstupom budú akreditované vzdelávacie programy, do ktorých môžu úrady práce zapojiť dlhodobo nezamestnaných a následne ich zamestnať v odpadovom hospodárstve.

Na Slovensku sa ročne vyprodukuje asi 15 miliónov ton odpadov. Z toho 1,7 milióna ton tvorí komunálny odpad, čo predstavuje 322 kilogramov na obyvateľa. Biologický rozložiteľný odpad tvorí asi 40 percent z komunálneho odpadu. Snahou je čo najvyššia recyklácia odpadov a jeho následné využitie ako druhotný zdroj pre ďalšiu výrobu a spotrebu.

21. jan 2016 o 11:52    SITA

Vyššie uvedený článok dávam do pozornosti primátorovi, poslancom MsZ a hlavne farmárom a záhradkárom, pretože výsledný produkt biokompost je vhodným hnojivom. Nie je zanedbateľný aj efekt vytvorenia pracovných miest pri spracovaní tohto druhu komunálneho odpadu. Dúfam, že sa k tejto téme rozprúdi pod článkom patričná diskusia.

Ján Štefančík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *